Plazma Ekranlar nasıl çalışır

Plazma ekranlar, içi neon ve zenon gibi gazlarla dolu binlerce hücreden oluşur. Bu odacıkların çevresinde mazgal gibi elektrotlar ve bu yapıyı bir arada tutan tabakalar yer alır. Her bir hücre, görüntüyü oluşturan piksellere karşılık gelir. Neon ve zenon atomlarındaki pozitif ve negatif parçacıkların sayısı denge halindedir.

Görüntüyü oluşturmak üzere seçilen hücreyi aktif hale getirmek için, plazma panele ait bilgisayar sistemi bu hücreye denk gelen elektrotların kesişim noktasını belirleyerek bu noktaya voltaj gönderir.Uygulanan voltaj, gaz dolu hücrede elektron akışına neden olur. Nötr atomlarla çarpışan elektronlar, gaz atomlarını uyararak yüklü iyonlar haline dönüştürürler.Hücre içindeki pozitif ve negatif yüklü iyonlar birbiriyle yer değiştirdikçe, aralarında çok sayıda çarpışma gerçekleşir. Bu çarpışmaların sonucunda zenon ve neon iyonlarından insan gözünün algılayamadığı ultraviyole ışık parçacıkları yayılır.

Ultraviyole ışık parçacıkları, hücre yüzeyini kaplayan fosfor tabakasına çarparak fosfor atomlarının uyarılmasına neden olur. Bunun sonucu olarak fosfor ışıma yapar ve hücre parlamaya başlar. Her bir hücrede kırmızı, yeşil ve mavi renkte parlayabilen bölmeler bulunur. Uygulanan elektrik akımı yardımıyla bu bölümlerin parlama oranı değiştirilerek, hücrenin milyarlarca farklı rengi yansıtabilmesi sağlanır.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.