Projelerde “Yeter” Diyebilmek

yeterKumarbazlar her gün daha fazla kazanabilmek için oynamaya devam ederler, bazen kazansalar da tek bir oyunda her şeylerini kaybedebilirler. Proje Yöneticileri kumarbaz değillerdir ve olmamalıdırlar. Tekrar tekrar deneyip başaramıyor olmak ya da bir noktada en başa dönmek istemediğimiz şeylerdir.

Bazen projelerde istek yapan tarafın istekleri hiç bitmediği gibi, çıkan hataların düzeltilmesi sonrasında ortaya çıkan yeni hatalarda sanki proje hiç bitmeyecekmiş gibi bir his uyandırabilir. Müşterinin hiç onay vermeyeceği ya da bitmesine az kalmasına rağmen her şeyin çöp olacağı endişesi yükselir.

Bunların yaşanması doğal kabul edilebilir ama istenmeyen şeyler olduğundan yaşanması sonrası ders çıkarılması gerekir.

Öncelikle projenin nasıl başladığı çok önemli. Kör bir iyimserlik ve üstünkörü bir yaklaşım projenin başında yaşanacak problemlerin habercisi olacaktır. Ne istendiğinin anlaşılması ve netleştirilmesine ayrılacak kaliteli süre ve kaynağın önemini tüm taraflar çok iyi anlamalıdırlar. Bu konuda genel geçer yaklaşımların sonuçlarına yine kendilerinin katlanacağını unutmamalıdırlar.

Yönetimin bu konuda yaklaşımı yapıcı değilse de onlara bu mesajı ulaştırmanın bir yolu bulunmalıdır. Olası aksaklıkların onlara kaybettireceği para, zaman vb. unsurlar açıklanmalıdır. Projenin olabildiğince başında yönetim ile yapılacak görüşmeler sonraki aşamalarda rol ve sorumluluklar ile kapsamın netleşmesi ile başarı ve başarısızlık tanımlarının da yapılabilmesini sağlayacaktır. “Keşke” dime olasılığını azaltmak için için projenin başında elinizden geleni yapmanız gerekir.

Projede yer alacak kaynakların yeterlilikleri ve projeye olan ilgileri(pozitif ve yüksek) olmalıdır. Bu projenin gidişatında sahiplenme ve sorumluluk almayı getirecektir. Herkes üzerine düşen rolü iyi oynarsa problem yaşanmayacaktır.

Öncelikle problem yaşanmaması için gerekli yöntem ve ortamı düşünmeli, tasarlamalı ve uygulamalısınız. Problemleri çözseniz bile problemleri oluşturan unsurları ortadan kaldırmadığınız sürece canınız sıkılmaya devam edecek.

Siz her konuda bir adım önde olmaya çalışın. İstekler ve problemler konusunda olası artış durumuna hazırlıklı plan yapın. Hem enerjinizi hem de kaynaklarınızı doğru kullanmaya gayret edin.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.