Sokrates’in Değeri

Socratesin bulduğu yöntemler felsefede bir pencere açmıştır , onun bu yöntemine verilen ad diyalektik olarak geçer , diyalektik nedir derseniz soruya soruyla karşılık verme yöntemidir .

Onun zamanında yaşayan filozoflar bile onun yöntemlerinin incelemelerinin uygulamalarının etkisi altında kalmışlardır.

Socratesin felsefesiyle , ahlak felsefesi , felsefeye yeni bir pencere açılmıştır , ahlak ve erdem konusuna çok önem vermiş bunların üzerinde durmuş ve bu değerler yönünde çoğu kişiye aslında düşündükleri kalıplaşmış düşüncelerden kurtarıp bunların ışığında yol almaları için onlara gereken farklı düşüncelere sevketmeye çalışmıştır.

Ona göre herkes iyiydi , kötüyü kötü yapan, sadece bilgisizlikti, eğer onlar bilgi sahibi olmuş olsalardı bu kötülükleri yapamayacaklarını savunuyordu.

Onun için socrates , büyük bir araştırıcı ve usta bir tanıtıcıydı , onun hep halkın arasında olduğu ve onlarla sürekli iletişimde verdikleri cevaplara sorular sorarak , onların şimdiye kadar kendilerinde oluşturmuş olduğu yanlış inançları , fark ettiriyor anlamalarını sağlıyor ve tekrar sorular sorarak onlara yeni bakış açıları sağlıyor , değişik düşünmeye sevk ediyordu.

Alışılmış kalıpları kırmak kolay değildir ama socrates çok zekice sorularla kişilerde ünvanının hak etmesini sağlayacak , yeni bakış açıları , ve değerleri ortaya çıkarabilmekte idi

Bilginin ve öğrenmenin yaşı olmadığı gibi sonuda yoktur , socratesin söylemlerinden en önemli olan şudur; Bildiğim bir şey varsa oda hiç bir şey bilmediğimdir, bu lafı duymayanımız yok gibidir.

Hiç bir şeye körü körüne inanmak istemeyen Socrates akıl yoluyla sorular sorarak neyi niçin yaptığını , bunun ahlaki değerlerle çatışıp çatışmadığının , her sorunun başka bir kavramın kapısını açmasından yola çıkarak kendi felsefesini oluşturmuş ve bu yöntemi insanlara uygulayarak onlarında aynı şekilde var olmuş olan kayıtsallık ve şartlanmışlarından kurtulup daha bilinçli ve daha özgür yaşamaya davet etmiştir. Sonuçta herşeyin başının bilgi olduğu , bilgilendikce güçlenip hataların azaltılması düşüncesindeydi.

Socratesin insanları kendi hakikatlerine , kendi gerçeklerine ulaştırma çabası ne yazıkki gene dar , sınırlı beyinlerin hışmından ve öfkesinden nasibi almış hakkında idam kararı verilmiş zehir içirilerek öldürülmüştür.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.