Sosyal İnovasyon ve Kurumsal Hayırseverlik

claireClaire DİAZ-Ortiz/Twitter, sosyal inavasyon konulu konuşmasına, “Daha az parayla daha iyi yaşamak” gerekli diye düşünen insanlarla karşı karşıyayız diyerek sözlerine  başlayan DİAZ, aslında tüm hikaye bu söz altında kurgulanıyor . Bu konuda Neden hikaye anlatmak gerekiyor ve Neden iyi hikaye iş yapıyor? sorularına eğer yanıt bulabilirsek çevremizdeki değişime ayak uydurabiliriz diyerek devam eden TWİTTER FOR GOOD kitabının yazarı, üniversite yaşamından bugune cep tel,internet,facebook,twitter yaşamımızı nasıl değişime uğrattığını anıları ile anlatmaya çalıştı.

TELLİNG YOUR STORY! Hikaye doğru anlatılmalı.Sosyal medya açık bir bilgi kaynağıdır. Kişi, marka ve şirkete eğer doğru roller tanımlanırsa, hikaye ve etkisi uzun sure hafızalarda kalır, etkisi tüm mecralarda uygun dillerde anlatılabilir diyen ünlü konuşmacı,  dünyadaki değişimin sosyal inovasyon yönünden hızla ilerlediğini ve eskiden bir kaç yıl içinde olabilen değişimlerin şu anda sınırları zorlayacak şekilde bir kaç ay içinde değişim sağladığının altını çizen örneklerde bulundu.

Twitter’da sosyal inovasyonun geliştirilmesi, sosyal sorunların çözümü için çalışan kuruluşların tanıtılması, bireylerin seslerini duyurmaları, bilgi ve fikirleri hızlı bir şekilde ve hiçbir maliyeti olmadan yayabilmelerini sağlamak için çalışan Ortiz, sosyal medya kanallarını Twitter, Youtube ve Facebook/blog olarak 3’e ayırdı.

Youtube , insanların yaşadıkları olumlu olumsuz anları kayıt altına alması ve dünyanın  bir başka yerindeki insanlarla paylaşımda duygusal bir bağ kurması sayesinde bir çok kişi ve markanın yıllarca başaramadıkları marka iletişim gücünü sağlamak yönündeki başarısından örnekler sunan DİAZ, anlık ileti twitter, toplumsal paylaşım blog, yaşamı deneyimleten youtube ve kendimizi tanıtmaya ve hatırlatmaya çalışan iletişim kaynağı olan facebookun nasıl ihtiyaç ve beklentilerimize uygun bir şekilde yaşamımıza konuk olduklarından bahsetti.

Her bir iletişim kanalının çıkış yapmış bir hikayesi ve bizim hikayemizi nasıl vurguladığına yönelik açılımları olduğuna değinen DİAZ, bu hızlı değişim ve hareketin artık durdurulmasının mümkün olmadığının altını çizerek sözlerini tamamladı.

belgin_usanmaz1

MCT PAZARLAMA ZİRVESİ KONFERANS NOTLARI

05-06 ARALIK 2012 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı-İSTANBUL

Hazırlayan: Belgin USANMAZ

(belginusanmaz@gmail.com)

 

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.