Sözcük Öğrenmek

Yeni bir sözcüğün üstünden geçip onu gerçek anlamda anlamamak kolaydır. Bir sözcüğü daha sonra tanıyacak kadar bilmek yeterli değildir; kulağa nasıl geldiğini ve nasıl hecelendiğini gerçekten bilmemiz gerekir. Bu iki şekilde yapılır: fonetik ve görsel olarak. Fonetik kısım için:

• Sözcüğü okuyun.
• Gözünüzü sayfadan ayırın ve sözcüğü yüksek sesle söyleyin.
• Doğru söyleyip söylemediğinizi kontrol edin. Görsel kısım için:
• Nasıl hecelendiğine bakın.
• Gözlerinizi kapayın.
• Her harfi gözünüzde canlandırın.
• Yüksek sesle harf harf söyleyin.
• Yeniden harf harf söyleyin; ama bu kez tersten yapın. (Bu, sözcüğü yalnızca fonetik olarak değil, görsel olarak da öğrendiğinizi doğrular.)
• Gözlerinizi açın ve sözcüğün harflerini doğru söyleyip söylemediğinizi kontrol edin. Bunu yapabilirseniz, sözcüğü gayet iyi öğrenirsiniz.

Belleğe Havale Etmek

Artık, sözcüğü bildiğinize göre, bir sonraki işiniz, sözcüğü halihazırda bildiğiniz birşeyle ilişkilendirmektir. Bunu yapmak için, sözcüğü hayalgücümüz dahilinde bulunan ve kolayca hatırlanan bir imgeye dönüştürmemiz gerekir. Bunu en iyi, bir örnekle açıklayabiliriz. Diyelim, İngilizce “shell” (“kabuk” anlamına gelen bir isim) sözcüğünü öğrenmeye çalışıyorsunuz. Yeni sözcüğün görsel anlamda size neyi hatırlattığını düşünün.

Aklınıza gelen ilk şeyi seçmeye çalışın; çünkü sözcükle yeniden karşılaştığınızda, muhtemelen aynı biçimde düşüneceksiniz. “Shell” sözcüğünü ilk gördüğümde benim aklıma gelen ilk şey “kel” oluyor. Yazım ve ses olarak birbirlerini andırıyorlar. Böylece, ilk bağlantı kurulmuş oluyor. Şimdi sözcüğü çevirisine bağlamak gerekiyor: kabuk. Bunu yapmak için, “kel” ile “kabuk” arasında benzerlik olduğunu, kel bir kafanın beynin çevresindeki kabuğu andırdığını hayalimde canlandırıyorum. Bunu gözünüzde yeterince canlandırırsanız, daha kolay hatırlarsınız. Kavram basit olsa da ustalaşmak zaman alabilir. Diğer sözcükleri bir imgeye dönüştürmek daha zor olacaktır. Ama bu, her sözcükle yapılabilir.

NE kadar çok pratik yaparsanız, o kadar gelişirsiniz ve her şey o kadar kolaylaşır. Bir sözcüğü bir kez ezberlediniz mi, bunu hâlâ tam öğrenmiş sayılmazsınız. Sözcüğü gerçekten anlamak için, günlük konuşmalarınızda ilgili bağlamlarda kullanmanız gerekir. Neyse ki bu, dil kullanımında doğal bir süreçtir ve kendinizi özellikle eğitmeniz gerekmez. Sözcüğü defalarca keşfettiğinizde, zamanla belleğinizde yer edecektir.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Beğendiniz mi? Patreonda yer alan kanalımızdan aylık abonelik ile bizi destekleyin!
Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.