Sürdürülebilir ve Karlı İnovasyonları Nasıl Yaratırsınız?

kaarafaniBilal KAAFARANİ-Yıldız Holding, B.Franklin-I.Edison gibi dünya buluşlarına sahip kişilerin aldıkları sonuçların hepsi aslında ; Merak-Keşif-Buluş-İnovasyon olarak değerlendirilebilinir. Bu gün ki dünya da bunlardan bahsetmemiz mümkün diyerek sözlerine başlayan konuşmacı; Analitik düşünce, Teknoloji ile aradaki bağ kurulduğunda takım çalışması sonucunda  çok iyi sonuçlar alınabileceğinden bahsetti. İnovasyon bir kafa yapısıdır. Her gün bununla yatarsın, bu bir kültürdür, nasıl yaşadığına, sorduğun meraklı sorularla gelişir bu yapı. Ne istediğini bilmek doğru yardıma ulaştırır. Bir şeyin inovasyon olarak değerlendirebilmesi için;

1-Özgün müdür?

2-Katma değere sahip midir?

3-Ticari bir şekilde kullabilir miyim?

şeklinde bir ölçüm yapılmalıdır diyen KAAFARANİ, bunlardan birinin yanıtı eğer HAYIR ise düşünmek lazım, EVET ise yola devam edilebilir şeklindeki görüşlerine yer verdi. Keşif ,mutlaka ticari faaliyete dönüştürülmelidir diyerek sözlerine devam eden konuşmacı, Tüketici+Teknoloji+İş kurma fikrine Breding Away model (altın anahtar) olarak adlandırılması gerektiğinden bahsetti.

Dünya da 7 farklı inovasyon var, bunun 4’ünden bahsediliyor ve bunların hepsi ayrı liderlik özelliği gerektirmektedir diyen konuşmacı, her birinin farklı kültür ve farklı alanlarda karşımıza çıktığının altını çizdi. Herşey bir matriks ve bu matriks içinde inovasyon yaratanlar her zaman sağbeyin ön planda hareket edenlerdir, toplumlar bazı zamanlar onları dışarı itse de inovasyon ancak bu kişiler tarafından yaratılmaktadır. Internet olmasa bugun Google olmazdı, bazı ürünler bazı tüketicileri biraya getirirler, hepimiz bu bazı ürünlerin tüketicilerini kazanmak ve karımızı artan bir şekilde korumak isteriz diyerek sözlerine devam eden KAAFARANİ, anahtar markalar biraraya gelerek, lojistik alt yapıyla herkese ulaşabilen markalar size başarıya götürür dedi.

Yıldız Holding; 250 marka ve 30 bin çalışanı olduğunu vurgulan konuşmacı,” inovasyon, teknoloji,rekabet gücü yaratacak ürün/hizmet seçimi “ yapan marka ve firmaların,  uzun sure başarılı olabileceği ve herkes tarafında tercih edilen, hatırlanan  ve ön plana çıkan olarak  sürdürülebilir bir şekilde yoluna devam edeceği yönündeki görüş ve önerilerini dinleyicilerle paylaştı. En iyi  inovasyon örneği olan APPLE, Think Different! Marka slogan ile hem kendi alanındaki karlı inovasyonu nasıl gerçekleştirdiği hemde APPLE kullanıcıların bu noktada kendini nasıl hissettiği ile ilgili örnekleri hazırlamış olduğu video sunumu ile dinleyicilere aktardı.

belgin_usanmaz1MCT PAZARLAMA ZİRVESİ KONFERANS NOTLARI

05-06 ARALIK 2012 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı-İSTANBUL

Hazırlayan: Belgin USANMAZ

(belginusanmaz@gmail.com)

 

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.