Taşa Şekil Veren Adam

Taşla, sanatla uğraşan şimdiki gençlerimizi bilirsiniz. Mermeri bulunca ya heykele çevirirler ya da kendinden geçirirler. Onlara sorsanız dışa vurumcu bir çizgidedirler belki ama, dedelerimiz taşı dikmeye bakar, ya han yaparlar ya da hamama göz kırparlar. Heykelin soğuk yüzüne bir türlü ısınamayan ecdad, bunun için hat, tezhip ve ebrunun yanında mimariye de büyük önem verir. İmparatorluğun önemli isimlerinin, “Be, bi, bü” diyerek başlayan tahsil hayatlarında ne olacakları konusundaki karar mercii diploma notları değil, yıllarca kendilerini takip eden hocaları ve yetenekleridir. Kimsede sonuçtan rahatsız olmaz, bilgisayar okumak isteyen adam muhasebeyle uğraşmaz. Sinan da bunlardan biridir işte. Kayseri’de akranları çelik çomak oynarken; o, taşlarla hayal kurar, üst üste dizdiği irili ufaklı parçacıklarla kısa donlulara hava atar.
Devşirme sistemini bilen bilir, Osmanlı gözüne kestirdiği vatan evlatlarını kürkünün içine alır, Laz, Kürt, Rum, Ermeni demez eğitir, yetiştirir, gözetir, kollar. Ailelerinden koparmaz vatana, millete hayırlı insan olmaları için çırpınır. Ama devşirme sistemi içerisinde kendi vatandaşlarını da unutmaz. Sinan da unutulmayanlardan biridir. Kahramanımız, taşlarla oynarken, ağır abilerin dikkati o cihete kayar ve ailesiyle yapılan görüşmelerden sonra sırtını sıvazlayıp Dersaadet’e gönderirler. Eğitim-öğretim hayatı, tam da kanının deli gibi çağladığı dönemlere denk geldiği için kendini ilk önce asker ocağında bulur, orduyla Çaldıran ovalarından Mısır seferine kadar at sürer. Gittiği her yerde amaç önce düşmanı haklamaktır ama, Sinan boş vakitlerinde ayakta kalan yapıları inceler geçtiği köprüleri not eder. Gel zaman git zaman Sinan’ın içindeki Sinan, mimariye göz kırpamaya başlar. Hele bir sefer sırasında ordu Van Gölü etrafında sıkışınca “Fırsat bu fırsat” der, orduyu karşıya geçirebileceğini sesli düşünür, yemi orta yere atar. İstişare heyeti toplanır, karar verilir. Teklif, Sinan’ın ellerinden öper. Kısa zaman sonra bir de ne görsünler; Van Gölü’nün üzerinde ufak bir donanma bulurlar.

Sinan dikkatleri çekmiş, Kanuni de adını bir tarafa not etmiştir. Derken, sıra Karabuğdan seferine gelir. Ordu bu sefer Prut nehri civarında kala kalmıştır. Ordu-yu Hûmayun’un onlarca mimarı, binlerce askeri karşı kıyıya geçirmek için çabalar ama olmaz. İçerideki Sinan tekrar baş gösterir ve dışarıdakini tekrar Sadrazam’ın huzuruna ittirir. Sadrazamımız, “De get tüysüz” diyecektir ama “Dur bakalım, hele bir denesin” der. İzin kopartıldıktan sonra -çok değil 12-13 gün- bir de bakarlarki kuğu gibi bir köprü “Hadi” diye bağırır. Kanuni Sultan Süleyman ise daha önce not ettiği Tüysüz Sinan’ı huzuruna çağırır ve yeni unvanını söyler: “Reis-i Mimaran-i Dergâh-ı Âli” yani Mimarbaşı.
Sinan artık Mimar Sinan’dır. Vakti zamanında taşla konuşurken, şimdi hasbihal etmektedir. Ülkeyi bir uçtan bir uca eserleriyle donatırken, yaptığı eserler hanesine 477 tane şaheser sıkıştırırki, en göze batanlarından Süleymaniye kalfalık eseridir. Hıristiyan dünyasının övünmekle bitiremediği Ayasofya’dan daha yüksek ve kubbesi daha geniş Selimiye’yi de taşa oturtur ve Ayasofya’ya fark atar. Yaptıklarıyla yükselmektedir Mimar Sinan. Bilhassa, yaptığı camiler özellikleriyle parmak ısırtır. Eserlerinin yapılmış olması değil, asırlara meydan okuması hayallerini süsler. Düşlediği gibi de olur.
Duymuşsunuzdur, Süleymaniye Camii’nin 1950’li yıllarda Haliç’e doğru kaydığı tespit edilir. Bunun için taa Japonya’dan uzmanlar gelirler, gerekli çalışmalar yapılır ve tam 18 noktaya destek yapılmasına karar verirler. Başlarlar kazmaya ama ne görsünler toprak altında zaten bir tane destek vardır. İkinci noktaya vururlar kazmayı bir destek de oradan çıkar.

Üç-dört-beş derken tam 19 tane destek görürler ve gözlerine inanamazlar. Mimarımız, “Bu da benden olsun” diye yapmamıştır herhalde ama, çekik gözlü dostlarımızı fena faka bastırır. Hele Selimiye için yaptıkları insana küçük dilini yutturur lakin, işin dini boyutu olduğu için her yerde yazılmaz. Bir de akustik konusu vardırki, inceden anlatılsa bir kütüphane dolusu seri ortaya çıkar. Mihrap önündeki konuşmalar avluya taşar. Bu arada denizin ortasına karayla bağlantısı olmayan tek camiyi yine Sinan yapar. Neresi derseniz, Tophane’deki Kılıç Ali Paşa Camii’dir, artık en büyük özelliğinin esamesi okunmaz.
Bir ara ortalardan kaybolan nam-ı diğer  Koca Sinan’a Kanuni fena bozulur. Süleymaniye’nin temelleri atıldıktan sonra Sinan’ı gören olmaz. İki sene sonra çıkıp geldiğinde soluğu doğrudan sarayda alır. “Sultanım” der, “Biliyorum bana çok kızgınsınız. Temelleri atalı iki yıl geçti ama artık tamam oldu. Temel iki tane kışı devirdi, iki tane yaz geçti. Taş kendine geldi. Şimdi inşaata başlayabiliriz.”
Süleymaniye’nin açılış arefesidir. Kalabalık bir topluluk külliyeyi incelerken, tiz bir çocuk sesi “Bu minare yamuk” diye çığırır. Mimar Sinan’ın da bakışları herkes gibi çocuğa kayar. İşaret eder, yanına çağırır, “İyiki gösterdin” der. Koca minareye halatları attırır, “Çekin” der. Çocuk ne zaman okey verir, o zaman ameleler, ırgatlar rahat bir nefes alır. Her ne kadar kalfalık bir eser olsa da Süleymaniye’nin minaresi falan yamuk değildir. Sırf çocuğun gönlü olsun diye böyle bir iş eder ve insanlıktan da dersler verir. Mimar Sinan’ın kendi yazdığı nüshalardaki ibareler de dikkat çeker. “Mûr-u Nâtuvan” (Güçsüz Karınca) diye başlayan yazılar, “El Fakir Sinan Sermimaran-ı Hassa” imzasıyla sona erer. Biraz daha detaylılarında ise, “Sermimaran-ı hassa müstemend / Bende-i miskin kemine dermend” ( Fakir, aciz, hassa sermimaranı / dertli değersiz miskin bendeleri) diyerek mütevazilikte de zirve yapar.
İstanbul, bir dönem neredeyse sadece Sinan’ın eserleriyle göze çarpar ama, mimari katili Fransız mimar Prost’a kimse dur diyemez; yıkılan eserlerden üzerimize lanet yağar.
Mimar Sinan, inşaat mühendisliği okuyan öğrencilere ders olarak gösterilmektedir. Batılılar, hayranlıklarını gizleyemez, adını biri dünya olmak üzere iki gezegende yaşatmaya bakar, Merkür’deki bir kratere adını verirler. Koca Sinan’ı yedi düvel anlar ama sonradan görme gotiklerimiz, gotik edebiyata sığınıp gotik mimariyi savunurlar. Belki o dönem Fransızların Legion de Haneur nişanı, Osmanlı İmparatorluğu’nda beş paralık kıymet bulmaz, Sinan da göğsüne takmaz ama, o takacağını çoktan takmıştır zaten.
Devşirme dedik ya başta. İmparatorluk, Yavuz Sultan Selim zamanında Anadolu’dan da asker çıkartır. Sinan’ın dedesi neccarlık yapan Doğan Yusuf Ağa’dır. Belki de bu dehaya ilk tohumunu o atar.
1588 senesinde kendi yaptırdığı Süleymaniye Camii’deki kabrine defnolunan Mimar Sinan’ın mezar taşına ise “Geçdi bu demde cihandan pir-i mimaran Sinan ” kazınırki, ebcet hesabında vefat tarihi çıkar. İşte bugün o Mimar’ın vefat yıldönümüdür. Övünsek mi azdır yoksa kıymet bilmediğimiz için dövünsek mi?

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Beğendiniz mi? Patreonda yer alan kanalımızdan aylık abonelik ile bizi destekleyin!
Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.