Zekanızı geliştirin!

improve-your-brain-powerHer ne kadar zekanın genetik ve doğuştan olduğuna inanılsa da işleyen hafızayı geliştirmenin IQ’yu geliştireceğini iddia eden görüşlerde mevcut. Ve eğer beyninizi bir kas gibi düşünürseniz çalıştırdığınızda ne kadar güçleneceğini göreceksiniz.

1. Oynayın

Bilgisayarınızı kullanarak hafızanızı kullanabileceğiniz (Majhong vb.) yada stratejik düşünebileceğiniz (Civilization vb.) oyunlar oynayarak beyninizin stratejik düşünmesini sağlayabilirsiniz.

2. Çok yönlü bakın

Herhangi bir şeyi her açıdan görmeye çalışın. Örneğin bir elmayı satılacak bir mal, sağlıklı bir resim, güzel bir kırmızı, yamuk bir küre, bir amblem ve belki bir ok hedefi olarak görebilmelisiniz.

3. Gazete bulmacalarını çözün

Her ne kadar bir kısmı saçma sapan olsa da iyi olanlarını bulacağınızdan eminim. Hafızanızı yenilemek ve yeni kelimeler öğrenmek için bir fırsattır.

4. Kokular önemlidir.

Limon kokusu hippocampus’u(http://en.wikipedia.org/wiki/Hippocampus) yani konsantrasyonunuzu güçlendirirken, lavanta sakinleşmenizi ve net düşünmenizi, yasemin hızlı düşünmenizi sağlar.

5. Yarışma programları

Bir Kelime Bir İşlem gibi yarışma programları hafızanızı ve zekanızı geliştirmeye yardımcı olacaktır.

6. Derin nefes almak

Göğüsten değil diyaframdan nefes almak. (http://www.reikilink.com/nefes.htm) Daha çok oksijen beyninizin çalışmasına olumlu etkide bulunacaktır.

7. Hayal kurun

Günde 10 dakika bir şeyleri hayal etmek için kendinize vakit ayırın.

8. Zararlı alışkanlıklara son

Kafein bazı vitaminlerin absorbe olmasını engellediği için faydalı olarak görülmemektedir. Sigara ve alkolde hem genel sağlığınıza hem de beyin hücrelerinize zarar vermektedir. Kahve ve çay yerine su için.

9. Aynı anda iki iş

Aynı anda iki işi yapmak beyin koordinasyonunuzu artırır. Örneğin aynı anda TV ve radyoyu takip etmeye çalışabilirsiniz. Eğer konsantre olursanız başardığınızı göreceksiniz. Aynı anda iki problemi çözebilmek için böyle bir beceriyi geliştirmenin ne zararı olabilir ki?

10. Dik otur ve ağzını kapa

İyi bir duruş iyi bir düşünme becerisi demektir. Bir problemi yere bakarken ve ağzınız açıkken çözmeye çalışın. Birde dik oturup ağzınız kapalı olarak. Farkı göreceksiniz.

11. Esnek düşünün

Birbirinden bağımsız iki nesne düşünün ve aralarında bir bağ kurmaya çalışın. Örneğin koku ve kredi kartı. Yani neden kokulu kredi kartı yapılmıyor ki? Gibi yaratıcı düşünceye sahip olabilirsiniz. En önemli şeylerden birisi birbirinden farklı 2 fikri bir arada anlamlı hale getirebilmektir.

12. Rahatlayın

Rahatlamak öğrenmeyi kolaylaştırır. 30 dakikada bir dinlenerek yapılan bulmacalardaki çözüm başarısı %25 artmaktaymış.

13. Şekillendirin

Bir problem yaşıyorsanız bunu önce yazın. Sonra hem problem kaynaklarını hem de çözüm önerilerinizi listelemeye başlayın. Problemlerle çözümler arasında çizgiler çekerek çözüme ulaşmaya çalışın.

14. Yeni ufuklar

Yeni bir dil yada beceri öğrenmek sizi yeni ufuklara taşıyacaktır.

15. Egzersiz

Aerobik ya da fitness çalışmak yeni şeyler öğrenmek ve plan yapmak gibi becerilerinizi geliştirir.

16. Uyku

Beyninizin dinlenmesi ve daha iyi çalışması için deliksiz ve güzel bir uyku gibisi yoktur.

17. Yürüyüş

Yapılan çalışmalar haftada 3 gün 45 dakika yürüyüş yapanların beyne kan pompalanmasını artırmaları sayesinde birden fazla işle uğraşımlarında %15’lik bir gelişme sağladıkları görülmüş.

18. Saate bakın

Sabah erken vakitler beynin dinç olduğu vakitlerdir.

19. Sık ve az yiyin

Beyninize düzenli bir şekilde enerji ve mineral gönderebilmeniz için sık ve azar azar yemenizde fayda var. Fazla yemek kanın sindirim için daha fazla kullanılmasına yol açmakta imiş.

20. Klasik Müzik dinleyin

Amerika’da yapılan bir çalışmada Mozart piyano sonatı dinletilen öğrencilerin problem çözme becerilerinin %15 arttığı gözlemlenmiş.

21. Test çözün

Genel yetenek testlerini tekrar çözmeyi deneyebilirsiniz.

22. Dikkatli Beslenme

Çok karbonhidrat beyne zararlı. Hindi gibi karbonhidratı az besinler konsantrasyon için ideal. Toplantılardan önce beyaz un, şeker, patates yemeyin.

23. Sakız

Sakız çiğnemek kalp atışını hızlandırır, beyne daha çok oksijen ve glikoz gönderimini sağlar.

24. Bilenler ve Bilgeler

Bilgili insanlarla arkadaşlık yapmak ve onların bilgilerinden faydalanmak beyninizi geliştirir.

25. Bitkisel Çaylar

Vücuda ve beyne faydalı bitkisel çayları kullanmalısınız.

26. Vitamin B

B vitamini için tahıllar, ton balığı, tavuk, muz yiyebilirsiniz. Vitamin B6 hafızaya, 1,2,3 ve 12 ise beyin hücrelerinin güçlendirilmesi için gereklidir.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Beğendiniz mi? Patreonda yer alan kanalımızdan aylık abonelik ile bizi destekleyin!
Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.