Milliyet Blog Buluşması

Bu hafta Milliyet Blog buluşmasındaydım.

http://www.milliyet.com.tr/2007/01/15/yasam/ayas.html

 

 
İşte Türkiye’nin dev yazar kadrosuYayın hayatına 7 ay önce başlayan Milliyet Blog’un internet yazarlarını buluşturan partiye 150 yazar katıldı. Yazılarıyla Milliyet’e güç katan ve destek olan blogcular, partide yazarlık serüvenlerini de anlattıGülay Fırat

 

Milliyet’in yayın tecrübesi ve bakış açısıyla 7 ay önce yayına geçen Milliyet Blog’un yazarları önceki gün düzenlenen bir partide bir araya geldi.

Doğan Medya Center’da düzenlenen partiye Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, İcra Kurulu Üyesi Tijen Mergen ve Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin de katıldı. Partide bir konuşma yapan Hanzade Doğan, “Milliyet, genel yayın yönetmeninden matbaa çalışanına kadar hep okurlarıyla bir aile olmuştur. Okurları Milliyet gazetesini kendilerinin aynası gibi görürler. Yeni teknolojiyle bu ailenin açılması, büyümesi imkânı sağlandı. Artık internette her okur aynı zamanda gazeteci olabiliyor. Sorumlu vatandaş olmanın da güzel bir yolu açılıyor. Çünkü artık hepimiz görüşlerimizi hem güvendiğimiz hem de inandığımız bir platformda paylaşma imkânı buluyoruz” dedi.

Partide, birbirlerini Milliyet Blog’daki yazılarından tanıyan ve İzmir, Afyon, Osmaniye, Mersin gibi İstanbul dışı illerden de gelen 150 yazar tanışma fırsatı buldu. Direnen Mızıkacılar Orkestrası’nın verdiği konserle kaynaşan yazarlar, eğlenceyi ilerleyen saatlerde dans pistinde sürdürdü.

Yüzde 89’u üniversiteli tam 1032 yazarımız var

Kısaca ‘internet günlüğü / e-günlük’ olarak ifade edilen, teknik bilgi ve donanım gerektirmeyen, zengin fonksiyonlu kişisel web alanı bloglar, sahiplerinin hem yazılı, hem görsel üretimlerini internet ortamında tüm dünyaya ulaştırma olanağı sağlıyor.

Blogcular, yaşadıkları, bildikleri, hissettikleri her şeyi düzenli olarak ve görsel öğelerle destekleyerek Milliyet internet okurlarıyla paylaşıp tartışmaya açıyor. Milliyet Blog’a bugüne dek 5 bin 332 blog yazarlığı başvurusu yapıldı, 1032 başvuru kabul edildi. 20 bin 331 blog gönderildi, bunlardan 12 bin 343′ ü şu anda yayında.
20 ile 50 yaş üstü arasında yazarları olan Milliyet Blog’da ön lisans, lisans, lisansüstü ve doktora mezunu kullanıcı oranı yüzde 89. Aktif yazarların yüzde 71’i İstanbul, Ankara ve İzmir’den, aktif yazarların yüzde 88′ i meslek sahibi, yüzde 10’u öğrenci, yüzde 2’si ise çalışmıyor.

MİLLİYET BLOG’U VE YAZILARINI ANLATTILAR

‘İş tecrübemi aktarıyorum’
Savaş Şakar (37): Palm bankacılığı ve e-ticaret direktörlüğü gibi alanlarda çalışan Şakar, 6 yıldır kendi bloglarının olduğunu, ama Milliyet Blog açıldığında geleceği burada görüp hemen yazmaya başladığını belirtiyor. Şakar, “20 yıldır iş hayatındayım, 11 farklı işyerinde çalıştım. Ciddi bir bilgi birikimim var, bunu paylaşmam gerek” dedi.

Çifte diplomalı müzik yazarı
Açelya Ülgenay (24): Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı ve Piyano Ana Sanat Dalı’ndan mezun. Bahçeşehir Üniversitesi İstanbul Gelişim Orkestrası Sanat Eğitimi Merkezi’nden piyano ve solfej dallarında Garo Mafyan’ın asistanlığını yapıyor. Milliyet Blog’da 6 aydır yazan Ülgenay, “Başta müzik bilgilerimi paylaşıyordum. Sonra diğer yazarların bakış açısı vizyonumu zenginleştirdi” diyor.

‘Yazın çıkmış, diyorlar, harika!’
Fulya Gürbüz (33): Gazi Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Gürbüz, “Yazmayı çok seviyorum. Yazılarım yayımlandığında çevremden ‘Milliyet’te yazın çıkmış’ diye gelen tepkiler harika” diyor.

Engellilerin sorunları için…
Semra Çetinkaya (44): 1994’te geçirdiği trafik kazası sonucunda uygulanan yanlış ilkyardım tedavisi nedeniyle omurilik felçlisi oldu. İki çoçuk sahibi olan Çetinkaya, tedavi sonrası tekrar yaşama dört elle sarıldı. 1.5 ay önce kızı Tuğba’nın Milliyet Blog’da yazdığını öğrendi. Engelli bir anne olarak birikimlerini paylaşmak için o da üye oldu.

‘Milliyet Blog iyi bir okul, üstelik bedava’
Hakan Karaduman (38): Mersinli Karaduman, 14 yıldır Silifke Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde pratisyen hekim olarak çalışıyor. Hastanedeki nöbetinden çıkıp İstanbul’a gelen Karaduman, “Milliyet Blog’dan önce gündemle ilgili köşe yazarlarına fikirlerimi aktarıyordum. Beni ilgilendiren üç şey; çevre, ülkem ve özel hayatım üzerine yazıyorum. Bana göre Milliyet Blog bir okul. Hem de bedava bir okul, editörleri de iyi. Onlarla tanışmak için geldim” diye konuşuyor.

‘339 yazım var, protestolarım sürecek’
Süleyman Ekim (50): Emekli edebiyat öğretmeni olan Ekim, kendisini mizah yazarı olarak tanımlıyor. Ekim, “Yazarlara eleştiriler gönderdim, üslubumu beğenmişler beni Milliyet Blog’a yönlendirdiler. 6 ayda 339 yazı yazdım. Protestolarım ve yazılarım sürecek” dedi.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.