Bilgi Sistemleri Stratejisi ve Projelere Genel Bakış

Birçok organizasyonda, projeler firma stratejisi dışında ortaya çıkarlar ve bu durum bazı güçlükler yaratır;

– fazla harcama,
– az yada ölçülemeyen fayda ,
– işe yada teknolojideki değişikliklere yeterince yanıt verememesi,
– sistem entegrasyonunda meydana gelen kısıtlamalar vb.

Bu tipteki problemler, yatırımın geri dönüş oranına yansıyınca, organizasyonlar bu tarz yatırımlarının parasal geri dönüşleri yada değer dönüşleri konusunda sorular sormaya başladılar. ‘, ‘Buradan kaynaklanan kayıplar, finans yoluyla telafi edilmeye çalışılsa da, en doğru yolun, bir strateji belirlemek olduğu ve bu suretle de maksimum faydanın sağlanabileceği görüşü kabul edildi.

Proje konuları kim tarafından belirlenmektedir? (müşteri kullanıcı vb.)

Proje başlangıçta kimle geliştirilmektedir?
-kullanıcı
-satıcı

Bu doğrultuda müşteri talepleri tam olarak anlaşılamadığında çıkabilecek problemler;

1- Farklı görüşler
2- Farklı yönlere çekilme, dağılma
3- Süre aşımı
4- Var olan problemleri sürekli kılma
5- Yüksek harcamalar (Anahtar problemler tanımlanarak düşünülebilir)
6- Problemi tanımlamadan çözüm geliştirme

Her departman diğer departmanın müşterisidir. Bu yüzden departmanlar birbirleri ile ilgili yeterlilik ve kabulleri iyi anlamalıdırlar.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bilgi Sistemleri Stratejisi ve Projelere Genel Bakış” hakkında 1 yorum

 1. Okan Okşak

  Merhaba Savaş Bey;
  Öncelikle deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.
  Web sitenizde belki de karşılaşılan problemlerden biri olduğu için bilgi ssitemleri ile ilgili olan makaleniz ilgimi çekti.
  Bilgi sistemlerinin kullanılması ve projelendierilmesi konusunda bazı engeller oluyor.
  Kullanım konusunda Müşteriler mi yoksa satıcılar mı konusunda birçok fikir var.
  Özellikle taşeron ile iş yapan firmalearda bu karşımıza çıkıyor.Taşeron firmadan yüklenici firmaya ya da yükleniciden taşerona bilgi akışı nasıl olcak.Hangi bilgiler kimler tarafından görülecek ve nasıl işlenecek gibi konular önemli bir duruma gelebiliyor kısa süre sonunda…Bunu da her iki taraf ta isteyebilir,şefaflık ta şart.
  Ancak bir sorun daha çıkıyor karşımıza.
  Ya taşeronda ve yüklenicide de kendisinin kullandığı hatta kendi yazılım ekibi tarafından gelişitirildiği bir program varsa?
  Bu durumda bilgi alışverişi nasıl olacak.
  Günümüz teknolojisinde XML ve XML web servisi dediğimiz teknoojilerle bilgi alışverişi yapılması da mümkün.Ancak bunları benim burda söylememle olmuyor.Bunların kullanılması için öncelikle bu teknolojilerden anlamak gerekiyor.

  İkincisi de bilgi sistemlerinin başındaki yazılım ve sistem uzmanlarının da durumun farkında olup hakkıyla da çalışması gerekyor.Bazı yazılımcılar,kendilerinden bir modül,bileşen gibi yazılım içinde geliştirilecek alan istendiğinde nedense mevcut sistemde yapabileceği halde “bu olmaz,şu yapılamaz,bu prgramda şunlar daha iyi olur,şunlar yapılamaz” şeklinde konuşup birşeylerin yapılm asında imkansızlığı konusunda insanları ikna etmeye de çalışıyorlar.Ancak benim gibi yazılım eğitimi almış bir kimse bu kimseleri dinlediğinde yapılabileceğini bildiği ve yapması gerektiğini düşündüğü halde bunlar oluyor.
  Karşılarında yazılım eğitimi almış kimse olduğu anda ahanelerini düşünerek cevaplamak zorunda da kalıyorlar.Hep te karşılarına yazılımdan veri tabanından anlayan kimselerin de çıkması olasılıkları çok zorladığımız zaman olabilecek bir şey.Sizce bu konuda ne yapılması gererekiyor.Yazılıcıların karşısına kimle dans ettiğini anlayabilmeleri için yazılımcı adam mı çıkartılması lazım?

  Bir de üçüncü kritik konu…
  Bazı yerler sırf yazılımcıları boş bırakmamak için bilinçli bilinçsiz modül yazdırıyorlar.
  Yazılımcıları eleştirdik,şimdi de talep eden yerlerdeki yanlışlıklara da bakalım…
  Tamam,OK… yazdırıyorsuz da neden yazdırıyorsunuz.Yazırdığınızda işlenecek bilgiler doğru kategorik şekilde sınıflandırılıyor mu?Hiç unutmam Netron Kadıköy’deki kursumun bitişinde herkez mecburi bir proje yapıyor.Yazacağım programın önce veritabanını hazırlayayım derken 3 haftam bunla geçmiş.10 larca tablo yapmışım.Bir alışveriş merkezi müşterilerinin mağazada besleyebilecekleri bitki ve evcil hayvanların adına boyutuna kadar herşey var.

  Artık gerekli denetimler için yazılacak ve planlamalar için özellikle yöneylem çalışmalarına olanak sağlayacak (operational research), istatistik ve yapayzeka katmanlarını da herhelde yazmama gerek yok.Bunların olabilmesi için iyi bir data ama garbage yani çöp data olmaya bir data olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.