Devlet, Dijital Değişim ve Dönüşüm

Devlet, hizmet etmek için vardır. Devletin temel amacının ulusun güvenliğini ve refahını korumak, vatandaşlara verilen sözleri yerine getirmek olması gerekir.

Yine de, çoğu zaman vatandaşlar olarak devletin bize hizmet ettiğini değil bizim ona hizmet ettiğimizi düşünürüz. Sanki onlar bizim için çalışmıyor biz onlar için çalışıyoruz gibi bir algı doğar. Seçimlerde verilen sözlerin tutulması ya da gerçekleştirilme kapasitesini değerlendirir, hayal kırıklıklarımızı basında okuruz.

Devlet işleri her zamankinden daha karmaşık ve geniş kapsamlı. Devletin büyüklüğü bir yana uluslararası şirketler bile çalıştırdığı binlerce insanı yönetmekte, koordine etmekte ve istediklerini sunmakta zorlanmaktadır.

Devlet, yetenek, yaş, cinsiyet, düşünce vb. gözetmeksizin herkesin yaşam konforunu, güvenliğini artırmaya yönelik değişim ve dönüşümlere ayak uydurmak zorundadır.

Büyük ve yavaş devlet kurumlarının, vatandaşların kamu hizmetlerine etkin ve hızlı bir şekilde erişme haklarını beklediği bir dünyada, herkesten fazla çaba göstermesi gerekiyor.

Dijital teknolojilerin mümkün kıldığı değişikliklerin, yetkin kamu kurum ve kuruluşları tarafından hayatımıza uyumlanması gerekiyor.

Bu değişiklik ve dönüşüm, devlet düzeyinde büyük bir program olarak ele alınmalı, stratejik yaklaşılmalıdır.

Vatandaş ile devlet arasındaki en küçük işlemi bile basitleştirebildiğimiz bir ilerleme sağlamak zorundayız. Dijital değişim ve dönüşüm sadece teknoloji ile ilgili değildir, bakış açılarının, yaklaşımların eski alışkanlıkların değiştirilmesi anlamına gelir. Devlet şu soruları sormalıdır;

  • Nasıl çalışıyoruz?
  • Neyi, neden değiştirmemiz lazım?
  • Kendimizi nasıl dönüştürürüz?

Modern bir ülke olmak için ilham verici, değer temelli bir kamu hizmeti anlayışına geçmemiz gerekiyor. Kamu görevlilerinin değişim ve dönüşüm çalışmalarına gönül koymaları, istekli ve bilinçli çabaları ile destek olmaları şart.

Devletler, şirketler gibi rekabet için ilerlemeyi hedeflemezler, yapılması gereken doğru şey olduğu için yaparlar. Vatandaşlara daha iyi hizmet etmeyi amaçlayan, insanı en üste tutan bir değişim ve dönüşüme ihtiyacımız var. Eğer başarılı olunursa herkesin kazanacağı bir stratejinin belirlenmesi, projelendirilmesi ve gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.