İlk Projesini Yöneteceklere

Bugüne kadar karşılaştığım Proje Yöneticilerini çoğu “kazara” proje yöneticisi olmuşlardı. Yani belirli bir departmana belirli bir iş tanımıyla alınmışlar, bir proje ortaya çıktığında yöneticilerinin atamasıyla kendilerini proje yöneticisi olarak bulmuş kişilerdi.

Eğer size sürpriz bir proje yöneticiliği sorumluluğu verilirse öncelikle şirket içinde yol gösterecek ve ihtiyacınız olduğunda yardım edecek kişileri belirleyerek başlayın. Bir ekibi yönetmek ve deneyimlerinizi faydaya çevirmek için nasıl bir yaklaşımda bulunmanız gerektiğini belirleyin. Unutmayın yöneteceğiniz ekibin bilgi ve deneyim seviyesi, şirket kültürü ve ortam çok önemlidir.

Muhtemelen o güne kadar sadece kendi uzmanlığınızda işler ile uğraştınız, projelere destek verdiniz. Proje Yönetimi kendi uzmanlığınızı göstermekten çok diğerlerini koordine etmeye dayanır. Sorumluluklarınızın ve alışkanlıklarınızın size yarar yerine zarar getirebileceğini unutmayın.

Ekibin güvenini kazanmak, onları tanıyarak yaklaşımlarını öğrenmek, delegasyon ve işbirliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu konuda harcayacağınız zamanı yatırım olarak düşünün.

Bazıları köpekten korkarlar, köpekler karşılarındakilerin korkularını hissedince tehdit olarak algılar, rahatsız olurlar. Proje Yöneticiliğinde korkunuzu belli etmemeniz güven sağlamanız için önemlidir. Sizi zayıf gösterecek kararsızlık, tereddüt, sorumluluk almama, mazeret bulma, suçlama vb. davranışlardan kaçının.

Sizin nasıl çalıştığınızı gören, bilen yöneticiler ve paydaşlardan destek alabilirsiniz. Yaptıklarınızı abartmayın, başarmaya odaklanın.

Uzman olduğunuz konu proje için önemli olabilir. İyi bildikleriniz ve deneyimlerinizle, güçlü taraflarınızla liderlik yapın.

Projenin erken safhalarındaki (gereksinimlerin tanımlanması, planlama vb.) kazanımlar sonraki süreçlerde ekibin size desteklemesini sağlayacaktır.

Deneyimli bir prje yöneticisinden kurum kültürü ve kaynaklar ile en başarılı yaklaşımın ne olması gerektiğini öğrenmeye çalışın. Şirketinizde proje yönetimi eğitimleri alınıyorsa kaçırmayın. Proje Yönetimi ile ilgili temel bilgiler için videolar izleyin, kitap okumaya çalışın. Projenizin konusu ile ilgili proje yönetimi makaleleri, örnek projeler bulmaya çalışın. Proje yönetmeye başlayanlar öncelikle başlangıç ve planlama ile ilgili ne yapacaklarını listelemelidirler.

Diğer işleriniz devam ederken projeyi yönetmeniz gerekiyorsa ne kadar vaktinizi ayırmanız gerektiğini belirlemeye çalışmalısınız. Her işi kendiniz yapamazsınız. Kendi uzmanlığınızdaki işleri yapabilirsiniz ama diğer proje işlerini delege edebilmeniz gerekir.

Yayınlanan yazıların e-postanıza gelmesini istiyorsanız aşağıdaki formu doldurunuz;

[email-subscribers namefield=”YES” desc=”” group=”Public”]

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:
“5onlineegitim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + 19 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.