İşyeri Kabadayıları

İşyeri kabadayıları genellikle şirketin en yüksek maaş alanlarından çıkar. Kendi hedeflerine erişmelerinde engel ya da rakip olduğunu düşündükleri kişileri hedef seçerler ve kabadayılık yaparlar. Hedef haline gelmemek ve hedef haline gelinirse ne yapılacağı önemlidir.

Fatma tam anlamıyla gıcık olmuştu. “Bana Fatoş denmesinden hiç hoşlanmadığımı bildiği halde yine herkesin içinde bana Fatoş dedi” diye düşünüyordu. Birden oturduğu yerden kalktı ve Taner’in yanına giderek “Benim adım Fatma, Fatoş değil” dedi.

Taner irkilmişti “Tamam, tamam kusura bakma” dedi.”Bir daha yapmayacağım, Anladım” diyebildi kısık bir sesle.

Taner uyanık biriydi ve Fatma’yı tuzağa düşürmüştü. Toplantı boyunca Fatma’yı dikkatlice izledi. Toplantıya katılanlar tarafından Fatma’nın yaptığı çıkış onu suçlu yapmıştı. Kabadayı olan Fatma, mağdur olan Taner olmuştu.

Bu taktiğe ister “kışkırtma” deyin isterseniz “suçluyu güçlü yapmak” farketmez. Bu tipteki uyanıklar genellikle herkesin olduğu bir ortamda hedeflerini kaybeden durumuna getiren bir manevra yapıp çaktırmadan kızdırır, kendi üzerlerine gelmelerini sağlarlar ve boş bulunan kurban karşı saldırıya geçince birden suçlu duruma düşer.

Eğer kurban kontrolünü kaybetmez, destek ister, tanıkların onaylamasını ya da önerilerini isterse bu seferde bu tip bir duruma “aşırı tepki verdiği” ya da “paranoyak” gibi değerlendirilebilir. Yani karşı tarafa makul bir karşı saldırıda kaybettirebilir.

İşyeri kabadayıları kurbanlarının eforlarını düşürmek için onları kızdırıp agresif davranmalarını sağlamaya çalışırlar. Genellikle politik davranıp zorlamayı severler.

Eğer hedef haline gelirseniz ne yapacaksınız?

Kendinizi savunmanız gerektiğini kabullenin

Bazıları kendilerine karşı yapılan saldırılara karşı saf olurlar. Eğer iyi bir saldırı yapılamayacaksa hala iyi bir hedef olunacak anlamına gelir.

Çetenin liderini bulmak

Kabadayılar genellikle başkalarını kullanırlar. Önemli olan işin başını, liderini bulmaktır. Kendilerinin hedef olmasını, kurban olmayı istemeyen yandaşlar bulurlar ve onları kullanırlar. Siz işin kaynağını bulun.

Günlük tutun

Yaşadığınız her şeyi zaman, yer, tanıklar, kim kime ne demiş vb. olabildiğince detayla birlikte yazılı olarak tutun. Hatta ses kaydı vb. her türlü kanıt işe yarayacaktır.

Ne misilleme yapın nede kaçın

Size saldıran sizin karşı atak yaptığınızda yenileceğinizi bilir. Kaçsanızda kurtulamazsınız. Sakin olun ve sadece dinleyin.

Şikayetlerinizi saklayın

Eğer belirli bir sınırın üzerine geçen şikayetleriniz oluşmaya başlamışsa şirket içi standart prosedürleri uygulamaya çalışın. Eğer size yapacağı saldırının ona pahalıya mal olacağını düşünürse İşyeri Kabadayısı geri çekilecektir. Olabildiğince şirket içi kurallar ve yasal yollardan mücadele etmelisiniz.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

İşyeri Kabadayıları” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + nineteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.