Kimseye söylemeyeceğine söz vermiştin!

Birgün öğle yemeğinde yakın bir arkadaşınızla berabersiniz ve suratı bir karış. “Hayrola?” diyorsunuz, “Kimseye söylemeyeceğine söz vermiştin” diyor ve işte burada problem başlıyor.

Bu arkadaşınız size muhtemelen geçmişte şöyle bir şey sormuştu: “ Sana bir şey anlatacağım ama kimseye söylemeyeceğine söz ver. Tamam mı?” Sizde çok düşünmeden kabul etmiştiniz. Ve belkide aynı hikayeyi başka birinden duymuştunuz. Yani aslında size anlatılanlar zaten başka kulaklara başkaları tarafından çoktan fısıldanmıştı. Fakat siz bu konuyu duyduğunuzu size daha önce anlatan kişiyi deşifre etmemek için belli etmediniz ve sabırla bilmiyormuş gibi dinlediniz.

İşte size şimdi kötü bir senaryo çizeceğim: Bir toplantıda oradakilerden birisi size bu konuda bir şey bilip bilmediğinizi sordu. Ne diyeceksiniz? Bildiğinizi inkar mı edeceksiniz? Verdiğiniz sözden mi döneceksiniz? Eğer bildiğinizi reddederseniz yalancı olacak şirketin size olan güveni sarsılacak, reddetmezseniz hain olup arkadaşınızla aranız bozulacak..

Kişisel ve kurumsal durumları birbirinden ayırmak önemlidir. Eğer birisi sizinle kişisel bir bilgisini paylaşıyorsa sonuna kadar bu bilgiyi saklamalı ve onun size duyduğu güveni boşa çıkarmamalısınız. Ama kurumsal bir şey söz konusunda –ki bu tip bilgiler çok nadir olarak “gizli” olup aslında “erken uyarı” nitelikleri vardır.(Şirket içi bilgiler kasıtlı yada bilmeden sızsa bile çoğunlukla gerçekleşecek bir şeyin haberini içerirler.) Yapmanız gereken şirket içi politikaları kollayıp kendinizi güvenli hissettiğiniz noktada doğru kişiye anlatmanın bir yolunu bulmaktır.

Ne yapacaksınız?

Size sırrını açan kişi ile belirli noktaları baştan belirlemeniz en akıllıcası olur.

Zaman Sınırı

Belirli bir süreden sonra bu konuda konuşup konuşamayacağınızı sorun. Mümkün olduğunca kısa bir süre bu bilgiyi saklamak zorunda kalmaya çalışın.

Belirli birine yada kısmını anlatabilme

Bu konuda kimlerle konuşabileceğinizi sorun. Belkide acil bir durumda ilk kiminle paylaşabileceğinizi sormanız daha iyi olabilir.

Başkalarından Duyma

Eğer başkalarından da bu konuda bir şey duyarsanız rahatlıkla konuşabileceğinizi belirtin. O konunun başkalarınca biliniyor olması durumunda eğer inkar ederseniz yalancı durumuna düşebileceğinizi belirtin.

Daha farklı yöntemlerde bulabilirsiniz. Bulursanız buradan benimle paylaşmanızı çok isterim.

Ayrıca bu yazı gizli bir yazı değildir. İstediklerinizle paylaşabilir, anlatabilirsiniz.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.