Kişisel Kısayollar, Sırlar, Kestirmeler

Sanırım herkesin kendi işini iyi yapabilmek için küçük sırları vardır. Fakat genellikle bu sırlar paylaşılmaz çünkü kişinin kendi avantajı için kullandığı farklılığıdır bu sırlar. Bu sırlarınızın bilinmesinin sizi diğerleri ile aynı konuma getireceğini ya da o konuda foyanızın ortaya çıkacağını düşünerek riskli bulabilirsiniz. Ama yine eminim siz diğerlerinin sırlarını bilmek için can atarsınız.

“Artık her gün ekstra 5 rapor daha hazırlamamız gerekiyor” dedi birim müdürü Ahmet, Lale’ye bakarak. “Zaten işimiz başımızdan aşkın, birde bunları her gün sabah 09:30’a yetiştirmemiz lazım”

Lale, müdürünün sıkıntısını görünce “Siz merak etmeyin” dedi. “Her sabah 09:15’te raporlar önünüzde olacak.” dedi. Ahmet şaşırmıştı.

“Nasıl?” dedi.

“Windows Macro programı kullanarak” dedi Lale. “Aslında bir süredir tüm raporları bu program sayesinde her sabah otomatik alıyorum ama sistemi biraz fazlaca yorduğu için dillendirmek istemedim. Eğer izin verirseniz bu raporları o program aracılığı ile her sabah otomatik olarak hazırlatabilirim.”

Windows Macro programı sizin bilgisayarı kullanarak hazırladığınız bir rapora ilişkin tüm adımları kaydedip siz her çalıştırdığınızda aynı adımları yaparak işleri gerçekleştirebileceğiniz bir uygulamadır. Bir insanın bir dakikada yapacağı bir şeyi 1-2 sn.ye indirmesi sebebiyle binlerce verilik bir raporun hazırlanmasında sistemi çok yorar. Şirketlerin Bilgi işlem bölümleri kullanılmasını istemezler ama hayatı çok kolaylaştırır.

Şirket içinde rolünüz ne olursa olsun çeşitli iş yapma veya iş bitirme sırlarınız mutlaka vardır. Ör bir yere sunum yapmaya giderken hem dizüstü bilgisayarınıza sunumu koyar, hem flash diskinize ya da CD’ye kaydeder ve hatta internete koyarsınız.

Bu tip sırlar, uyanıklıklar ya da kısa yollar hem sizin hem de ekibinizin verimliliğini ve rekabet gücünü artırırlar.

Hep bir şeyleri daha çabuk ya da daha iyi yapabilmek için bu tip yollara başvururuz. Bazılarını herkes bilir bazılarını ise sadece biz biliriz.

Şimdi çevrenize bakın. Etrafınızdaki herkesin böyle kısa yolları, sırları var. Ve bu bilgilere ulaşmanız şu sebeplerle oldukça zordur;

İş Gizliliği

Eğer gizlerimiz öğrenilirse şirketimiz için daha az değerli duruma düşeceğimizi, artık kolaylıkla başkaları ile değiştirilebileceğimizi düşünürüz.

Bu gizleri yada kısa yolları bulmak için harcadığınız eforu düşündüğünüzde başkalarına söyleyerek 1-2 dakika içerisinde kolayca öğrenilmesini istemezsiniz. Bilginizin raf  ömrünü uzun tutmak istersiniz.

Rekabet

Bu bilgiler sizi diğerleri ile olan rekabette önde tutmaktadır. Rakiplerinizde eli armut toplamayacak kendilerine göre kısa yollar geliştirecekler ya da sizinle aynı şeyleri keşfedeceklerdir.

Politika çatışmaları

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi bazen sizin kısa yollarınız şirketin genel politikaları ile örtüşmeyebilir. Bu yüzden söylemekten çekinebilirsiniz. Trajik olan ise şirketin bu politikalarının onlara esas maliyetinin farkında olmamasıdır.

Tüm bu sebepler yüzünden kişisel sırlarımızı ya da kısa yollarımızı paylaşırken güvendiğimiz ya da ortak fayda sağlayacağını düşündüğümüz kişilerle paylaşırız.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Kişisel Kısayollar, Sırlar, Kestirmeler” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.