Proje Ekip Üyeleri Yanlış Bilgi Veriyorsa

Proje ekip üyeleri çeşitli sebeplerle (eleştirilmek, başarısız görülmek vb.) gerçekleşen verileri doğru aktarmak istemeyebilirler.

Projenin performansı kaliteli veri toplanabildiğinde izlenir. Şirket kültürü ve yöneticinin yaklaşımı dürüst ve kaliteli raporlamanın yapılmasını sağlar.

Proje ekip üyeleri aktardıkları veriler sonrasında neler olacağını kestirmeye ve bu doğrultuda davranmaya eğilimlidirler.

Proje ekip üyelerinin sağladıkları veriler problemlerin sebeplerini bulma ve çözümleme için kullanılıyorsa desteğin ve işbirliğinin artacağı görülür. Eğer veriler, doğrulukları araştırılmadan suçlu bulmak ve cezalandırmak için kullanılıyorsa, proje ekip üyesi utandırılıyorsa işbirliği beklenmemelidir.

Gerçekçi ve işe yarar verilerin elde edilebilmesi için elde edilecek verilerle sürecin nasıl iyileştirileceği, nasıl doğru karar alınabileceği ve problemlerim çözümlenebileceği ekibe açıklanmalıdır.

Toplanan verilerle sadece projenin hedeflerini gerçekleştirilmesi yönünde atılacak adımlar belirlenmeli, yapıcı davranılmalıdır.

Proje ekip üyeleri ile proje başında neyin nasıl ölçümlenip, raporlanması gerektiği konusunda anlaşılmalıdır. Ekip içinde ortak bir dil ve anlayış yaratmak dürüstlüğü ve işbirliğini artıracaktır.

Proje ekip üyelerinden istenilen verilerin önemi açıklanmalı, yapabilirlikleri değerlendirilmelidir.

Verilerin doğru ve zamanında iletilebilmesi için beklentiler alınmalı, basitleştirici yöntemler geliştirilmelidir.

Proje ekip üyelerinin gönderdikleri verilerin doğruluğunu denetleyebilecek, teyit edecek yöntemler geliştirilmesi gerekir.

Gerektiğinde ölçümleme ve verilerin elde edilmesi için Proje Yöneticisinin, Proje ekip Üyesi ile bire bir çalışma yapması gerekebilir. İşin yapıldığı ortamda izlenmesi önemlidir.

Kaliteli veri ve aktarımı ile ilgili öneriler dikkate alınmalıdır.

Toplanan veriler ile oynanmamalı, güvenliği sağlanmalıdır.

Proje özelinde kalması gereken bilgilerin gizliliğine dikkat edilmeli, herkesi le paylaşılmamalıdır.

Periyodik gözden geçirmeler yapılarak raporlama performansları izlenmeli, gereksiz verilerin toplanması engellenmelidir.

Şirket politika ve prosedürlerinde yanlış ve geç bilgi vermeye yönelik yaptırımların olması sağlanmalıdır.

Kimin hangi veriyi sağlayacağı, ne şekilde raporlayacağı konusunda rol ve sorumluluklar net olarak belirlenmeli, proje başlangıcında Proje Ekip Üyeleri ile paylaşılmalıdır.

Mükerrer bilgi akışı engellenmeli, ek iş yükü yaratılmamalıdır.

İstenen veri veya bilgiye yönelik örnekler Proje Ekip Üyeleri ile paylaşılıp, anlamaları sağlanmalı, gerekirse eğitim verilmelidir.

İstenen bilgiler projenin başarısına yönelik olmalı, fazla veya gereksiz bilgiden kaçınılmalıdır.

Proje ilerledikçe bazı ek verilerin aktarılması veya bazı verilerin aktarılmaması gerekebilir. Proje Gözden Geçirme Toplantılarında bilgi akışı gözden geçirilmeli ve güncellenmelidir.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.