Proje Odaklı Firmalar Nasıl Pazarlama Yapmalı?

Proje odaklı firmalarda yeni projelerin alınması gerekir. Ürün pazarlamak ile proje pazarlamak farklıdır. Geleneksel ürün satışından farklı pazarlama, teknik, operasyonel bilgi ve beceri gerekirken müşterinin katılımının sağlanması gerekir.

Yazılım firmalarının satış departmanları çoğu zaman olmadık vaatlerde bulunup, işi almayı yeterli görürler. İş alındıktan sonra problemler başlar. Dikkat edilmesi gerekenler;

Sistematik Çalışma – Alınacak projeye aktarılacak kaynaklar mevcut projelerlerden kaydırılacak ise hem satıcı firma hem de alıcı firma tarafında sistematik bir şekilde yapılmalıdır. Yeni projenin diğer projeler arasına veya sonrasına yerleştirilmesine ilişkin zaman planlamasına dikkat edilmelidir.

Özel Tasarım – Müşterinin ne istediğinin tam anlaşılması, müşteriye her şeyi yaparız gibi boş taahhütler verilmemesi, gereksinimlerin mevcut altyapı ve kaynaklar açısından değerlendirilmesinin yapılması gerekir. Müşteri memnuniyeti esas alınmalıdır.

Proje Yaşam Döngüsü – Projeye özgün yaşam döngüsü dikkate alınmalı, süreç iyice düşünülmelidir. Her müşterinin ve projenin farklı olduğu unutulmamalıdır.

Teslimatlar – Projelerde belirli noktalarda teslimatlar belirlenmeli, müşteri onayı alınarak ilerlenmelidir. Onay vb. konularda olası gecikmeler dikkate alınarak bekleme süreleri ve toleranslar projeye dahil edilmeli, sözleşmede bu hususlar yer almalıdır.

Riskler – Projeyi kapsam, zaman, maliyet ve kalitesini olumsuz etkileyebilecek riskler masaya yatırılmalı, sözleşmeye ilgili maddeler konulmalıdır. Ör. Değişiklik taleplerinin nasıl bir süreç izlenerek yönetileceği vb.

Ödeme planı – Projeden elde edilecek kar ve fayda tanımlanmalı, zaman çizelgesi üzerinde görülebilmelidir. Projenin ilerleyişi finansman açısından ele alınmalıdır. Projeden elde edilecek faydalar erken safhalarda belirlenmeli ve izlemelidir.

Sözleşme – Her iki tarafı da koruyan, projenin başarıyla tamamlanması için gereken tüm maddeleri içermelidir.

Büyüme potansiyeli – Projelerin gerçekleştirilmesi gelecek için fırsatlar yaratabilir. Ör. Müşterinin istediği ek bir modül ileri de ana yazılımın bir parçası olabilir.

Müşteri – Her müşteriye aynı yaklaşılamaz. Müşteri iyi analiz edilmeli, yaklaşım belirlenmelidir.

Proje Satıcıları kendilerini fonksiyonel yönetici gibi konumlandırmalıdırlar. Satışını yaptıkları proje ile ilgili tüm sektör bilgilerine, mevut kapasite ve teknik konulara hakim olmalıdırlar. Müşteriler için fırsatları tanımlayabilmeli, yaratılacak ek faydalar konusunda yol gösterici olmalıdırlar.

Pazarlama planlanmalı ve stratejik yaklaşılmalıdır. Aşağıdaki şekilde teklif kararlarının verilmesi, kaynak taahhütlerinin yapılması, teknik farkındalık ve müşteri ile etkin bağlantı kurulmasına ilişkin sistematik yaklaşım görülebilir;

projesatis

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.