Proje Riskleri – 1- Yönetim Desteği

Üst Yönetim Projeyi Yeterince Desteklemiyor – Şirketin yürüttüğü proje sayısına bağlı olarak Üst Yönetimin projelere ayıracağı vakit azalacaktır.  Proje Seçik Kriterleri olgunlaşmış şirketlerde projeler sağlayacakları fayda ve gerçekleştirilme zorlukları dikkate alınarak bir iş planı çerçevesinde yönetime sunulur. Onaylanan projelerin sağlayacakları fayda doğrultusunda önceliklendirildiği düşünülürse yönetimin en üst sıralardaki projelere daha çok vakit ayıracağı anlaşılabilir. Eğer projeniz bu listenin üst sıralarında deilse yönetim desteği konusunda problem yaşayacaksınız demektir.

Projeniz fayda sıralamasında alt sıralarda ise yönetime ihtiyaç duyacağınız noktalardaki olası gecikmeleri düşünerek süresel rezervlerinizi iyi ayarlamanız gerekir. Proje paydaşları ile iyi iletişimde olmanız yönetim desteği gerekmeden işlerin yapılacağı anlamına gelir.

Üst Yönetimin Projeden Uzaklaşması – Özellikle uzun süren projelerde araya giren yeni projeler yönetimin dikkatini başka yere yöneltmesine sebep olabilir. Bunun yanısıra ekonomik gelişmeler vb. dış ortam faktörleri yönetimin ilgisini başka yönlere çevirmesine sebep olabilir.

Projeniz ile ilgili gelişmeleri düzenli raporlamalı, sağladığı faydaları sayısal olarak zaman boyutunda yönetime aktarmalısınız. Projenini stratejik hedeflere odağını kaybetmemesini sağlamalısınız.

Yönetim Çatışmaları – Yönetimde yer alanların kendi aralarındaki çatışmalar projeye olumsuz yansıyabilir.

Müdahale edebileceğiniz bir şey değildir. İyi gözlemlemeli, olası çatışmaların olumsuz yansımalarını kestirmeye ve önlem almaya çalışmalısınız.

Yönetim Kadrosunun Değişmesi – Yönetim kadrosunun değilmesi projelere ilişkin önceliklerin ve buna bağlı olarak kaynak dağılımlarının değişmesi anlamına gelebilir. Önceliklerin değişmesi planlara uyumu zorlaştıracaktır.

Projenizin sağlayacağı faydaları, neden öncelik verilmesi gerektiğine ilişkin sayısal verilerinizi hazırlamalısınız. Önceliğin değişmesi durumuna yönelik yedek planınız olmalı, mevcut planlarınızı güncellemelisiniz.

Üst Yönetimlerle ilgili burada yer almayan riskleri dilerseniz yorum olarak, isminiz görünmesin istiyorsanız savassakar@gmail.com adresine yazın, bu yazıya ekleyelim.

Hayatımı Proje – Proje Yöneticisinin El Kitabı – Gökrem Tekir – Savaş Şakar çıktı. Bilgi almak ve İMZALI kitap siparişi vermek için tıklayınız.

Uyarı: Yayınevlerinde ya da kitapçılarda yoktur.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.