Proje Stresini Azaltma

0Artık stres olmadan yaşayamıyoruz neredeyse. Projelerde bundan nasibini alıyor, agresif bitiş tarihleri, yetersiz kaynak, kısıtlı bütçeler, ensemizdeki yönetim ve müşterilerle var olan stres daha da artıyor.

Pozitif stres verimliliği artırıp hedefe odaklarken, negatif stres morallerin bozulmasına, verimliliğin düşmesine ve odağın kaybedilmesine yol açıyor. Bu yüzden negatif stresi pozitif strese dönüştürmek gerekiyor. İşte bir kaç ipucu:

Adım 1

Pozitif stres öncelikle ekip içinde pozitif ilişki ve iletişimle başlar. Bunu sağlamanın en basit yollarından biri sosyalleşmeyi sağlayıcı aktivitelerdir. Yemek, piknik, spor herkesi ortak noktada buluşturabilecek aktivitelere örnek sayılabilir.

Adım 2

Proje hedeflerinde hem fikir olmak. Tüm ekibin proje başarısında ortak bir noktada olması ve beklentilerini dile getirmesi çok önemlidir. Projeyi başarmak için nasıl ilerlenmesi gerektiği konusunda ortak kararların alınması herkesi projenin bir parçası olarak görmesini sağlayacaktır.

Ekibin projede başarılı olması için ihtiyaç duyduğu destek ve araçların sağlanmasıda bu noktada çok önemlidir.

Adım 3

Her ekip üyesi ile birebir ilgilenmeniz ve kendilerini iyi hissetmeleri, projeye olan odaklarını korumaları için elinizden geleni yapmanız lazım. Yani:

  • İyi bir performans ya da gayret gördüğünüzde(görmek önemli) takdir edin
  • Gözden geçirmeleri savsaklamayın ve pozitif geri bildirimler yapmaktan çekinmeyin
  • Ekstra performansın bir şekilde ödüllendirilmesini sağlayın

Adım 4

Amerikalıların “instigator” dediği grup için sürekli negatif davranış sergileyen ve kendi hoşnutsuzluklarını, mutsuzluklarını ve negatif düşüncelerini diğerlerine pazarlamaya çalışanları gözlemleyin ve onları pozitif tarafa çekebilmek için gayret gösterin.

Bazı negatif düşüncelerin problemleri işaret edeceğini unutmayın ve özellikle ekip ile birlikte yaptığınız gözde ngeçirme toplantılarında bu konuları “gelişim fırsatı” olarak ele alıp üzerine gidin.

Ekibin stres noktaları(hassasiyeti) ve zayıf noktaları olası stres ile mücadeleye başlayacağınız noktalardır, unutmayın.

Adım 5

Ekibin moralini düzelteceğim derken kendi moralinizi ihmal etmemelisiniz. Sizde negatif düşüncelerinizi ya da tavrınızı dışarıya yansıtırsınız unutmayın.

Önce kendinizi sonra ekibinizi motive edebilirsiniz.

 

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.