Proje Yöneticisi Aynı Anda Kaç Proje Yönetebilir?

Hemen hemen her eğitimde “Bir proje yöneticisi aynı anda kaç proje yönetebilir?” sorusuyla karşılaşıyorum. Bir kişinin aynı anda kaç proje yönetebileceği, yönetmesi gereken ekibin büyüklüğüne, projenin karmaşıklığına ve proje iş akışlarının sürekliliğine bağlıdır.

Aynı anda bir kişi tek iş yapabilir diye düşünebiliriz. Ancak şirketlerde aynı anda bir çok proje yürütülmeye çalışılır ve proje yöneticisi birden fazla proje ile uğraşabilir.

Proje Yöneticisinin projeyi kontrol edebilmesi için belirli bir düzeyde ilgi göstermesi gerekir. Aksi takdirde problemler yaşanmaya başlar. Birden fazla projede çok sayıda ekip üyesi ve problem ile uğraşılmak zorunda kalınır.

Proje Yöneticisinin mesaisi saat olarak değil yüzde olarak düşünülmelidir. Yani 8 saat mesai yapacak bir proje yöneticisi için, hiç proje yönetmeyecekse %100 uygunluk söz konusudur. Her proje için bu yüzdesinden bir pay vermelidir.

Örneğin bir proje olduğunu kabul edelim, proje yöneticisi vaktinin %50’sini ayırsın. Proje Yöneticisi ayırdığı %50 eforunu proje ekip üyelerine ve yapılacak işlere bölmelidir. Ör. %40’ı  ekip üyeleri ile iletişim, %5 raporlama, %5 izleme, kontrol, problem çözme vb.

Birden fazla proje ile uğraşacak proje yöneticisinin delegasyon yetkisi ve becerisi, yönetmesi beklenen proje sayısını etkiler.

Daha basit ve küçük projeler daha az ilgi isterken büyük ve karmaşık projeler daha çok ilgi isterler. Büyük ve karmaşık projelerde problemlerin olumsuz yansımaları daha büyük olur. Proje Yöneticisinin az sayıda büyük proje, çok sayıda küçük proje yönetebileceği söylenebilir. Bir sayı vermek mümkün değildir.

Proje Yöneticisi, birbiri ile bağlantılı olan projelerde ortak kaynak kullanımı, bilgi ve deneyimin kullanılması amacıyla görevlendirilebilir. Birbirinden çok farklı projelerin tek kişi tarafından yönetilmesi zordur.

Proje Yöneticisine birden fazla proje verildiğinde zaman zaman birine odaklanması gerekebilir. Bu durum karmaşıklığı az ve esnekliğe sahip projelerde problem yaratmayabilir. Esnekliği olmayan ve karmaşık projeler aynı anda tek bir Proje Yöneticisine verilmemelidir.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.