Proje Yönetim Ofisi (PYO) Gerekli Mi? – 10

Projelerde yaşanan olumsuzlukların sebebi metodoloji eksikliğidir. Şirketlerin proje yönetimi konusunda sistemik bir bakış açısına sahip olmaları, ortak dil ve yöntemlerle farklı tiplerdeki projelere doğru yaklaşmaları gerekir. Metodoloji geliştirme kendi içinde bir projedir. Bu projenin PYO tarafından yapılması gerekir.

Şirketlerin nereden para kazandığına baktığımızda büyük bir kısmının projelerden geldiğini görüyoruz. Yönetime sorsanız projeler bizim için çok önemli dediklerini duyarsınız.

En çok para kazandığınız ve sizin için çok önemli olan bir şeyi neden deden kalma yöntemlerle, sezgisel yaklaşımlarla yöneterek riske atıyorsunuz dendiğinde cevap alamazsınız.

Projelerin başlangıç, planlama, yürütme, izleme ve kontrol, kapanış süreçlerinin belirli bir metodoloji çerçevesinde yapılması gerekir.

Metodoloji geliştirmede PMI(Project Management Institute) yayınladığı PMBOK®(Project Management Body of Knowledge) dünyada en yaygın Kabul edilmiş çerçevedir. Bu çerçeve esas alınarak şirketlerin neyi yapıp yapmamaları gerektiğine karar vermeleri gerekir. PMBOK bir çerçeve olarak “nasıl yapılır” sorusuna destek verir, şirketlerin ne yapacaklarına kendilerinin karar vermeleri gerekir.

Yönetimler için kısa vadeli kazançlar esas teşkil ediyorsa metodoloji geliştirme çalışmalarına destek değil, köstek olacaklardır. Proje Yönetimi şirket içinde zamanla gelişen bir olgunluk seviyesidir. Bir hız koşusu değil maraton olarak yaklaşılması gerekir.

PYO, projelerde ortak dilin oluşturulması, projeler arasındaki verimlilik farklarının azaltılması, derslerin paylaşılması ve mevcut süreçlerin sürekli geliştirilmesine odaklı olarak konumlandırılır ve yetkilendirilirse başarılı olabilecektir.

Sadece politika ve prosedür üreten, uygulanmayacak süreçleri üreten ve projelere baskı yapması için kurulan bir yapıdan sonuç beklemek anlamlı olmayacaktır.

Metodolojilerin değişen proje tiplerine, çevreye ve şirket kültürüne uyumlu olması çok önemlidir. Şirket içinde kurulacak PYO bu dengeleri gözeterek şirkete özgün bir metodoloji yaratabilir.

Metodolojinin kapsam, zaman, maliyet, kalite, insan kaynaları, iletişim, risk, tedarik ve paydaş yönetimleri konusunda süreç ve esasları belirlemesi için tüm şirketin samimi katılımı gerekir. Bu çalışmalarda tarafsız ve stratejik hedeflere odaklı, yetkilendirilmiş bir PYO gerçekçi çalışmalar üretebilir.

———————————————————————————————

Hayatımız Proje – Proje Yöneticisinin El Kitabı

Gökrem Tekir – Savaş Şakar
 65 TL (Yurtiçi gönderimlerde kargo dahil)

Nasıl Sipariş Verebilirim?

Linkedin, Facebook veya Twitter hesabımdan mesaj gönderebilir savassakar@gmail.com adresine eposta atabilir ya da sipariş formunu doldurabilirsiniz. Göndereceğiniz mesajlarda; Adınız – Soyadınız, Telefon numaranız, Teslimat Adresi ve kaç adet kitap istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. 

Uyarı: Yayınevlerinde ya da kitapevlerinde yoktur.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

four + 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.