Proje Yönetimi Ofisi (PYO) Gerekli Mi? – 2

Üst Yönetim, artan proje sayısı veya karmaşıklık seviyeleri sebebiyle PYO kurmuş olabilir. PYO’nun projelerin entegrasyon ve koordinasyonunu sağlaması beklenmektedir.

Projelerin entegrasyonu ve koordinasyonu için öncelikle her projenin şirket için belirlenmiş standart metodoloji çerçevesinde başlangıç, planlama, yürütme, izleme-kontrol ve kapanış süreçlerine sahip olması gerekir. PYO’nun bu yükümlülüğünü yerine getirebilmesinin ön koşulu proje ve program yönetimi metodolojilerinin geliştirilmesidir.

Entegrasyon ve koordinasyon zaman, bütçe, kaynak dağılımı konularında öne çıkar.

Zaman planları bir ana plan(master plan) üzerinde bir araya getirilir. Proje ve program aktiviteleri arasındaki ilişkiler tanımlanır. Dönemsel olarak ihtiyaç duyulan bütçe ve kaynaklar görülebilir.

PYO’nun entegrasyon ve koordinasyon konusunda başarılı olması yönetimin, sponsorların, program ve proje yöneticilerinin vereceği desteğe bağlıdır.

PYO’lar şirket öncelikleri doğrultusunda zaman, bütçe ve kaynak dağılımlarını yönetmelidirler. Yönetimin önceliklerini sık değiştirmesi sıkıntılara yol açar.

Entegrasyon ve koordinasyon, departman hedeflerinin proje ve program öncelikleri ile çatıştığı durumlarda zarar görür. Departmanların PYO’nun bu konuda sorumluluğunu dikkate alarak davranmaları, tüm şirketin stratejik hedefler doğrultusunda ortak hedeflere yönelmeleri gerekmektedir.

Entegrasyon ve koordinasyon için uygun Proje Yönetimi Bilgi Sistemi yatırımı yapılmalıdır. Proje ve programların gerektirdiği özelliklerin altında ucuza kaçarak Excel vb. yöntemlerle entegrasyon ve koordinasyon çalışmaları yapılmamalıdır.

PYO, entegrasyon ve koordinasyon konusunda yaşadığı problemleri kayıt altında tutmalı, çözüm önerileri geliştirmeli ve yönetime sunmalıdır.

PYO, entegrasyon ve koordinasyon konusunda yeterli düzeyde toplantılar organize etmeli, departmanların toplantılara katılımı konusunda Yönetim destek vermelidir.

Entegrasyon ve koordinasyona ilişkin başarı kriterleri belirlenmelidir. Proje ve programlar izlenmeli, performans verileri ile bu başarı kriterleri PYO tarafından değerlendirilerek, Yönetime raporlanmalıdır.

Hayatımız Proje – Proje Yöneticisinin El Kitabı

Gökrem Tekir – Savaş Şakar
 65 TL (Yurtiçi gönderimlerde kargo dahil)

Nasıl Sipariş Verebilirim?

Linkedin, Facebook veya Twitter hesabımdan mesaj gönderebilir mailto:savassakar@gmail.com adresine eposta atabilir ya da sipariş formunu doldurabilirsiniz. Göndereceğiniz mesajlarda;
Adınız – Soyadınız, Telefon numaranız, Teslimat Adresi ve kaç adet kitap istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. 

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.