Proje Yönetiminde Maliyetlerin Bir Araya Getirilmesi (Cost aggregation)

Proje Yönetiminde Maliyetlerin Bir Araya Getirilmesi (Cost aggregation), aktivite düzeyindeki maliyetlerin iş paketleri veya Kontrol Hesapları doğrultusunda birleştirilmesidir.

Proje bütçesi proje için ayırılmış toplam para demektir. Proje Yönetiminde bütçenin belirlenmesi bir gerekliliktir. Bütçe belirleme, proje ekip üyeleri ve/veya ilgili finans uzmanları ile projenin karmaşıklık seviyesi dikkate alınarak yapılır.

PMBOK® Guide 6’da Bütçenin Belirlenmesi sürecinde önerilen teknik, aktivite düzeyinde yapılan tahminlerin iş paketleri veya kontrol hesapları düzeyinde toplanarak toplam proje bütçesinin hesaplanmasını öngörmektedir. Finansal Limit Uzlaşması ve Rezerv Analizi ile birlikte ele alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Faydaları

  • Maliyetlerin bir araya getirilmesi zaman çizelgesi üzerinde harcamaların izlenebilmesini sağlaması sağlar.
  • Proje Yöneticilerinin aktiviteleri maliyetleri ile takip edebilmelerini sağlar.
  • Bu sürecin çıktısı maliyet performans temel çizgisidir. Hem maliyetleri hem nakit akışını göstermesi açısından harcamaların ve fon gerekliliklerinin görülebilmesini sağlar.
  • Maliyetlerin en alt seviyede kontrol edilmesi, problemlerin erken fark edilebilmesini ve gerekli ayarlamaların zamanında yapılabilmesini sağlar.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.