Proje Yönetiminde Mantıksal Veri Modeli

PMBOK® Guide 6’da Kalite Yönetimi Planlama sürecinde Mantıksal Veri Modeli (Logical data model) Veri sunumu tekniği olarak önerilmektedir. PMP sınava hazırlananların bilmesi gereken bir konudur.

Mantıksal Veri Modelleri şirket verilerinin teknolojiden bağımsız, iş dilinde görsel olarak sunulmasıdır. Veri bütünlüğünü tanımlamak veya kalite ile ilgili problemlerin oluştuğu noktaları tespit etmek için kullanılır.

Mantıksal Veri ve İş Süreci Modellemenin temel hedefi iş kurallarının şirket verilerine nasıl uygulandığını göstermektir.

Örneğin şirketin satınalma kuralları ve proje tedariğini ele alalım. Satınalma sürecinde istenen veriler, proje tedariğinde dikkate alınmalıdır. Satınalma sürecine uygun ürün açıklaması, miktarı, fiyatı vb. kayıtların tutulması, sürece uygun ilerlenmesi önemlidir. Proje tedariğini planlarken ve uygularken şirket yapısına uygun modelleme yapılmalıdır.

Örneğin projede bir veritabanı oluşturulacaksa, mevcut altyapı ve iş kuralları dikkate alınarak mimari belirlenmeli, veri kalitesine daha sonra odaklanılmalıdır.

Mantıksal Veri Modelleme sayesinde;

  • Şirket kuralları ile proje uyumu sağlanır,
  • Proje çıktıları ile şirket kuralları hizalanır,
  • Doğru karar verme sağlanır.

Bu konuda detaylı bilgi almak isteneler için güzel bir makale: Information systems design for project management – a data modeling approach

Yayınlanan yazıların e-postanıza gelmesini istiyorsanız aşağıdaki formu doldurunuz;

[email-subscribers namefield=”YES” desc=”” group=”Public”]

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.