Proje Yönetiminde Önceliklendirme: RICE Puanlama Yöntemi

Lead Scoring: 14 Ways For Identifying Your Highest Quality Leads | Databox Blog

Stratejilerinizi başarmanıza yardımcı olabileceğini düşündüğünüz birden fazla fikriniz olabilir. RICE yöntemi gibi çerçeveler, paydaşların içgüdüsel duygularını daha makul ve yapılandırılmış bir şekilde değerlendirebilmek için kullanılır.

RICE puanı nedir? 

Erişim(Reach), Etki(Impact), Güven(Confidence) ve Çaba(Effort) kelimelerinin ingilizce karşılıklarının baş harflerinden geliyor.

RICE, özelliklerin, proje fikirlerinin ve ihtiyaçların potansiyel değerini ölçmek için kullanılan basit bir önceliklendirme çerçevesidir.

RICE puanı, ürün yöneticilerinin bir özelliğin veya proje fikrinin tahmini değerini ölçmesine ve önceliklendirmeye yardımcı olur.

Formül şöyledir:

RISE Puanı= Erişim(Reach) X Etki(Impact) X Güven(Confidence) / Çaba(Effort)

RICE Framework: (Reach * Impact * Confidence) / Effort - Ducalis.io

Erişim

Erişim faktörü, belirli bir fikrin, ihtiyacın belirli bir süre içinde kaç ilgiliye ulaşabileceğinin bir tahminidir. İlgilinin kim olduğunu (yeni kullanıcılar, hedef kitle vb.) ve erişimin tipi size bağlıdır. Örneğin çağrı merkezi çalışanları (100 kişi) ilgili ekranı günde 3 kez (100×3=300) ve her iş günü(20) kullanacaklar ise 300×20=6000 kullanım olacaktır. Bu fikir veya talebin kaç müşteriyi veya kişiyi etkileyeceği önemlidir.

Etki

Etki, etkilenenlerin ne oranda etkileneceğini gösterir. Etki, bir ihtiyacın veya fikrin belirli bir hedefi ne kadar etkileyebileceği ile ilgilidir. Örneğin aktif olmayan müşteriyi aktif hale getirme.

Etki değerlemede çoktan seçmeli bir ölçek kullanılabilir:

 • 3 = büyük etki
 • 2 = yüksek etki
 • 1 = orta etki
 • 0,5 = düşük
 • 0,25 = minimum

Güven

Güven puanı, aşırı iyimser etki puanlarını dengeleyen bir önyargı freni görevi görür. Güven, her fikre, ihtiyaca verdiğim erişim, etki ve çaba puanlarından ne kadar eminim? Sorusunun yanıtını arar.

Diyelim ki erişim, etki ve çaba puanlamasını yaptınız ama yine de bu rakamlara güvenmek için gereken bilgide boşluklar olduğunu hissediyorsunuz. Formül, bir güven puanı ekleyerek bu belirsizliği gidermeye çalışır.

Örnek ölçek:

 • %100 yüksek güvenli – Bu fikre %100 güveniyorum çünkü kullanıcıların %100’ü yeni tasarımı başarıyla kullandı.
 • %80 orta güvenli – Bu fikre %80 güveniyorum. %100 değilim çünkü geliştirme ekibi tahminlerimde hesaba katmadığım bazı maliyetleri vurguladı.
 • %50 düşük güvenli – Bu fikre güvenim düşük çünkü buna ihtiyaç duyduğunu ifade eden bazı müşteriler varken neden buna ihtiyaç duyduklarını anlamak için herhangi bir araştırma yapmadım.
 • %50’nin altındaki herhangi bir değer – Bu fikre güvenim yok çünkü kullanıcı veya pazar verileriyle ilgili herhangi bir test veya derinlemesine araştırma yapmadım.

Bir proje veya özellik düşük bir güvenle karşılandığında Proje Yöneticileri bunun neden böyle olduğunu sormalıdırlar. Bunu yaparken, fikrin veya ihtiyacın göründüğü kadar iyi olup olmadığını verilerle doğrulamalıdırlar.

Yüksek güven puanları, kullanıcı bağlamına, araştırma ve deneyler vb. verilere dayanmalıdır. Çaba ve maliyet tahminleri söz konusu olduğunda, bu rakamlara duyulan güven, ilgili teknik belgelere de dayanmalıdır.

Çaba

RICE denklemindeki tüm faktörler, bir fikrin veya ihtiyacın belirli bir hedefe yönelik sahip olacağı potansiyel faydaların toplamıdır. Olumsuz faktörü hesaba katmak istediğimizde Çaba puanı ortaya çıkar. Burada, proje ekibinden efor tahmini (kişi/gün vb.) talep etmek gerekir.

Gerçekliğe dayanan ve geçerli bilgilere dayanan tahminler yapmak önemlidir. Çaba tahminleri, projenin karmaşıklığına ve mevcut altyapıya bağlı olarak değişkenlik gösteriler.

RICE yöntemi, belirsiz, doğrulanmamış fikirleri dolar işaretlerine çevirebilen bir tür matematiksel simya değildir. RICE puanı, her bir fikrin potansiyel olarak bir hedef üzerinde sahip olabileceği etkiye göre ne kadar pahalıya mal olduklarına bağlı olarak, fikirleri ele almanız gereken sırayı organize etmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden yalnızca biridir.

RICE Yöntemi, Proje Yöneticilerinin aşağıdakiler gibi önceliklendirmeyle ilgili sıkıntılı noktaları çözmesine yardımcı olabilir;

 1. Verilere dayalı önceliklendirmeyi teşvik eder – Önceliklendirme ve tahmin tartışmalarından duygu ve görüşleri çıkarır.
 2. Kategorik esneklik – Fikirleri, projeleri, ürün güncellemelerini ve geliştirmeleri değerlendirmek için kullanılabilir.
 3. Hizalama – RICE puanı, paydaşları ürün ile ilgili kararları almada farklı faktörler hakkında bilgilendirir.
 4. Doğru ölçütleri değerlendirmek – Ürün ekiplerinin, işlerinin başarısını tanımlayan ölçütleri yeniden değerlendirmelerine yardımcı olabilir.

Süreci periyodik olarak tekrarlanmalı ve önceliklendirme güncellenmelidir.

RICE ile bir önceliklendirme yapılsa dahi aşağıdaki sorular sorulmalıdır;

 • Sıralamada düşük olmasını beklediğim halde yüksek çıkan hakkında ne düşünüyorsunuz?
 • Alt sıralarda yer almasına rağmen bizi gerçekten heyecanlandıran bir fikir/ihtiyaç var mı?

Bu sorulardan birine veya her ikisine de evet yanıtı verdiyseniz, emin olmak için puanlamayı gözden geçirmeniz gerekir.

Türkçe eğitimler

İngilizce eğitimler

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Takip Edin:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 − one =

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.