Proje Yönetiminde Benzer Tahminleme (Analogous Estimating)

Aktivite sürelerinin, maliyetlerin ve kaynakların tahmin edilmesinde benzer aktivite veya projeden elde edilen geçmiş veriler var ise Benzer Tahminleme yöntemi kullanılabilir.

Benzer tahminlemede geçmiş proje veya aktiviteye ilişkin kapsam, süre, maliyet, bütçe, büyüklük, ağırlık, karmaşıklık vb. parametreler gelecekteki projelerin tahminlemelerinde temel veya referans olarak kullanılabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler;

  • Bu yöntemde kullanılacak parametreler geçmiş proje veya aktivitelerin “gerçekleşme” verileri olmalıdır.
  • Brüt Değer Tahmini Yaklaşımı olarak düşünüldüğünde mevcut projenin özelliklerine (karmaşıklık vb.) tahminlerde düzenleme yapılması gerekebilir.
  • Benzer Tahminleme genellikle proje ile ilgili yeterli detayda bilgi bulunmadığı zamanlarda tercih edilir.
  • Diğer tekniklere göre daha az süre ve efor harcanırken netlik seviyesi düşüktür.
  • Benzer tahminleme tüm projede kullanılabileceği gibi projenin bazı aşamalarında diğer tekniklerle beraber kullanılabilir.
  • Geçmiş proje veya aktiviteler mevcut proje ile benzerlik göstermiyor ve proje ekip üyeleri geçmiş verileri değerlendirme deneyimine sahip değilse tercih edilmemelidir.
  • Aktivite Kaynaklarının Tahmin Edilmesi süreci özelinde düşünürsek geçmiş proje veya aktivitelerde kullanılan kaynaklar (personel, ekipman, malzeme vb.) üzerinden tahminleme yapılmasıdır. Özellikle Proje Yöneticisinin hızlı bir şekilde üst seviye aşama sorumlularını belirlemesinde tercih edebileceği bir yöntemdir.

Türkçe eğitimler

İngilizce eğitimler

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.