Projelerde Bilgi Almak

Proje Yöneticisi, ekip üyeleri ve paydaşlar birbirlerinden bilgi almak zorundadırlar. Örneğin bir ekip üyesinin probleme ilişkin bakış açısını öğrenmek, proje müşterisinin gereksinimlerinin ne olduğunu belirlemeniz gerekir. Projelerde, istekli iletişim kurulmadığında veya bilgi kaynağı istekli olmadığında bir çok problem yaşanmaya başlar.

Bilgi almak ile ilgili önerilerimi derlemeye çalıştım;

  • Öncelikle hazırlık yapın. Hangi bilgiye, hangi şekilde ihtiyacınız olduğunu, elde edeceğiniz bilgi ile ne yapacağınızı kararlaştırmanız gerekir.
  • Varsayımlarınızı gözden geçirin. Cevabını bildiğinizi düşündüğünüz bazı konularda yanılabilirsiniz. Ör. Bir ekranı kullandığından emin olmadan hangi sıklıkta kullandığını sormamalısınız. Sorduğunuz için kullanması gerektiğini düşünebilir, kullanmıyorsa bile kullandığını söyleyebilir.
  • Soruyu cevaplayacak kişiyi sınırlandırmadan, açık uçlu sorular sorun. Sınav yapmadığınızı, cevaplayacak olanın doğru şıkkı seçmesi gerekmediğini unutmayın. Cevaplarını sınırlandırmanız, ilgili cevaplarla daha sonra uğraşmanıza yol açar.
  • Sorularınız arttıkça karşınızdakinin sıkılacağını ve istekliliğini kaybedeceğini unutmayın. Sorularınızı sınırlandırın ve aşmamaya çalışın.
  • Soruyu sorma ile ilgili zamanlamanın cevap veren için önemli olduğunu unutmayın.
  • Aynı soruları sormayın. Cevaplayan, dinlenmediğini düşünür. Polis değilsiniz, karşınızdakini sorgulamıyor, hatasını aramıyorsunuz.
  • Her görüşmenizden, yazışmanızdan sonra sonuçları değerlendirin. İhtiyacınız olanı aldığınızdan emin olun. Eksik bir şeyler varsa sebeplerini düşünün.
  • Son olarak, aldığınız bilginin doğruluğunu mutlaka kontrol etmeye çalışın.

Unutmayın: Başarılı görüşme ve yazışmalar düşünülerek ve planlanarak yapılmış olanlardır.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.