Projelerde Bilgi Yönetimi – 1

Projelerde bilginin yaratılması, değerlendirilmesi, kontrolü ve iletişimi Proje Bilgi Yönetimi adını alır. Hedef ortaya çıkan verilerin iş stratejileri ve proje gerçekleşmeleri için anlamlı bilgi haline getirilmesidir.

Bilgiden elde edilecek faydaların kaçırılmaması gerekir. Özellikle bilginin her sektörde çok kıymetli olduğu bu dönemde rekabetçi avantajı yaratmanın en önemli yollarından birisi bilginin yönetilmesidir.

Projelerde Bilgi Yönetimi Neden Önemidir?

1 –Verinin Bilgiye Dönüştürülmesi – Veriler tek başlarına bir anlam ifade etmezler. Bir gerçekleşme verisi doğru yorumlanıp anlaşılmadığında işe yaramayacaktır.

Bilginin değere dönüşmesi için yönteme ihtiyaç vardır. Proje Bilgi Yönetimi süreci bilginin tanımlanması, değerlendirilmesi ve sürekli geliştirilmesini hedefler. Bilginin doğru paydaşlara zamanında ve kaliteli iletilmesi, doğru aksiyonların alınmasını sağlar.

2- Bilgi Kaybını Önlemek – Şirket hafızası çalışanların kafasında kalmamalıdır. Çalışanın ayrılması veya yaşayacağı çatışmalar olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Projelere ilişkin kritik bilgilerin gelecekte işe yarayacak şekilde saklanması çok önemlidir.

3- Aynı işi tekrar yapmamak – Geçmiş proje kayıtları bir çok işin tekrar yapılmasının önüne geçer. Geçmiş projelere ilişkin gerçekleşme verileri yeni projelerin tahmin tabanını iyileştirir.

4- Bilginin Dağıtılması – Bilgi bir yerde durduğunda işe yaramaz. Bilgi şarap değildir, bir köşede bekletildikçe değerini kaybeder. Doğru kişilerle zamanında paylaşılarak doğru aksiyonların alınması gerekir. Bu sayede tekrarlayan problemlerin önüne geçilebilir, hızlı aksiyon alınabilir.

5- Bilgiyi Geliştirme – Bazı bilgilerin güncellenmesi gerekir. Eski bilgilere erişim değişim gerekliliğini gösterir. Geliştirme önerilerinin önünü açar. Proje Bilgi Yönetimine ilişkin süreçler zamanla verimsizleşebilir, güncellenmeleri gerekebilir.

6- Bilgiyi Ölçmek – Bilgiye yapılan yatırımın geri dönüşü önemlidir. Proje Bilgi Yönetimine ilişkin tüm süreç, politika ve kullanılan yazılımlara yönelik yapılan çalışmalar ve geri dönüşleri izlenerek, fayda takibi yapılır.

7- Bilgi ile işinizi yürütürsünüz – Bilgi strateji, karar verme, araştırma ve geliştirme, iletişim ve tüm iş süreçleri için kullanılır. Projelerin başlangıcından bitimine kadar ki tüm süreç bilgi alışverişi ile geçer. Yönetilmeyen bilgi hedeflere ulaşılamamasına, performans kayıplarına yol açar.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + sixteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.