Shrek’ten Yönetim Dersleri

Görüntü herşey değildir

İnsanları dış görünüşleriyle peşinen değerlendirip onlara kötü not vermek doğru değildir. Dış görünüşü ya da konuşması kötü olan bir çok iyi ve güzel insan vardır. Sadece o kişi ile ilgili yeterince istihbarat yapıp suçlu ya da kötü olduğuna kanaat getirmek gerekir. Öte yandan bir yönetici olarak kötü görünüşünüzü kullanarak insanları korkutabilir ve onlara bazı şeyleri zorla yaptırabilirsiniz.

Her başarılı yöneticinin bir eşeğe ihtiyacı vardır

Birçok yöneticinin Shrek’te olduğu gibi kendisini temsil edecek bir eşeğe ihtiyacı vardır. Örneğin yöneticinin yapmak istemediği ya da adının geçmesini istemediği şeyleri o eşek yapacaktır. Ve eğer siz bir eşekseniz kibirinizin size ne yapmanız gerektiğini söylemesine izin vermeyin. Ve her zaman kendinize bir kaçış yolu ayarlayın.

Proje Yönetimi

Bir çok proje, bir prensesin hapsedildiği kuleden kurtarılmasına benzer. Yapacağınız her şeyi çok iyi planlamalısınızdır.

Düşünceli yönetim bedelini öder

Bazen ejderhayı öldürmek işi çözmez. Herkese hakkını vermek gerekir. Yani dışarıdaki düşmanı yenerken içerideki dostları kazanmak, onları kaybetmemek gerekir. Eğer projelerinize ve diğer işlerinize bu gözle bakarsanız epeydir çalıştığınız kişilerdeki farklı cevherleri keşfedebilir, başka projelerde daha verimli çalışabilme olanağını yakalayabilirsiniz.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.