Uzun Süreli Projeleri İzlemek

Google Classroom eğitimlerim için tıklayınız

Uzun süreli projelerin, sadece düzenli toplantı ve raporlamalarla takip edilmesi yetmez. Ek olarak hedeflerin ve planların gözden geçirilmesi, süreçlerin denetlenmesi ve ekip performansının değerlendirilmesi gerekir.

Projelerde kritik noktalarda (aşama sonları, kilometre taşları, karar noktaları, personel değişimi vb.)  işin geri kalanı ile ilgili planlanan süre ve maliyet ekip ile birlikte gözden geçirilmelidir. Önemli değişikliklerde Sponsor bilgilendirilmelidir.

Hedefler ve proje başlatma belgesi gözden geçirilmelidir. Bir sonraki döneme ilişkin plan detayları (teslimatlar, kaynak atamaları, tahminler, bağlantılar vb.), değişen varsayım ve kısıt var ise projeyi nasıl etkileyebileceği değerlendirilmelidir.

Potansiyel riskler gözden geçirilmelidir.

Proje bilgilerinin ve belgelerinin güncelliği değerlendirilmeli, gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Proje Durum Değerlendirme Toplantılarında, tamamlanan işler ile ilgili “kısaca” Alınan Dersleri değerlendirin. Tekrarlanabilecek iyi deneyimleri belirleyin. Tekrarlamasını istemediğiniz problemler ile ilgili düzenlemeler yapın.

Uzun süreli projelerde Proje ekip Üyeleri konsantrasyonlarını ve motivasyonlarını kaybedebilirler. Proje gözden Geçirme Toplantılarında projenin ve yapılacak çalışmaların önemini vurgulayın, başarıları gündem edin. Herkese teşekkür etmeyi unutmayın. Bir sonraki aşamada size güvenebileceklerini, yanlarında olduğunuzu açıklayın.

Eğer mümkünse ara dönemlerde küçük kutlamalar yapın.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:
Google Classroom eğitimlerim için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.