Zaman kazandıracak öneriler – 2

Bence İstanbul’da satın alacağınız en önemli şey zaman. Sürekli zaman satın alıyoruz. Araba alıyoruz otobüsle 2 saatte gitmek yerine araba ile yarım saatte gitmek için. Yaptığımız her şey zaman alıyor, her zaman zamana ihtiyacımız var. Bu yüzden zaman kazandırıcı her şey önemini giderek artırıyor.

Kaldığım yerden devam ediyorum;

19. Okuduğunuz şeylerde, unutmamanız yada daha sonra baktığınızda bulmak istediğiniz şeyleri fosforlu kalemle yada kurşun kalemle işaretleyin. Ben bazen post it yapıştırıp notumu onun üzerine yazıyorum.

20. Emaillerinizi her gün düzenli kontrol edin. Mesaj kutunuz dolduğunda okumak ve temizlemek daha çok zamanınızı alacaktır.

21. Bugün yanıt vermeniz gereken mesajları bugün yanıtlayın. Erteledikleriniz başınıza dert olur.

22. Bir yazı, dosya yada rapor gibi bir evrakın kimden geldiğinive tarihini üzerine not alırsanız hem düzgün olarak ortadan kaldırmanız hemde sonradan istediğinizde buolmanız kolaylaşır.

23. Evden yada ofisten çıkarken unutmamanız gerekenleri(anahtar, cüzdan vb.) küçük bir kağıda yazıp göz öününde tutun. Akılsız başınızın cezasını ayaklarınıza çektirmeyin.

24. Arada bir yaptığınız şeyleri ve daha iyisini yapıp yapamayacağınızı düşünün. Bir şeyleri değiştirmek için problem olmasını beklemeyin.

25. Bilgiayarınızda dosyalarınıza saklarken adını ve gönderdiğiniz eposta mesajlarında konu bölümünü mutlaka içeriği açıklayacak bir biçimdedoldurun. Ne Neydi diye aranmazsınız.

26. Hemen her dosyayı yada yazıyı alfabetik tutmaya gayret edin. Bir süresonra bir şeyleri bulmanın çok kolaylaştığını göreceksiniz.

27. Bir dosyanın adının yanına tarihi yazmak aynı dosyanın farklı verisyonlarına ulaşmak için en ideal yoldur.

28. Bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları silin.

29. Önemli olanın istediğinizi istediğiniz zaman bulmak olduğunu unutmayın.

30. Telefona yakın bir yerde öneml,i telefonları tutun. Market, su, tüp, ambulans vb.

31. Haftasonları, hafta içi sizin zaman kaybetmenize yol açabilecek şeyleri ortadan kaldırmaya vakit ayırabilirsiniz. Örneğin hafta içi yemek menüsü tasarlanıp market alışverişi yapılabilir.

32. Çok basit bir kural : Aldığınız şeyi aldığınız yere bırakın.

33. Birden fazla yerde ihtiyacınız olan şeylerden birkaç tanealın. Ör. Makas, kalem ve bunları kullanacağınız yerlerde saklayın.

34. Bir gün önce ne giyeceğinizi düşünmek sabah size vakit kazandırır.

35. Hediye hazırlama malzemesi alın. Kağıt, kurdela vb. yada size gelen hediyeler idüzgün açıp çıkanlar ısaklayın. Mutlaka lazım olur.

36. Intenreti verimli kullanın. Banka şubesine gitmektense, bazı şeyleri gezip dolaşıp almaktansa internet üzerinden işlem yapabilirsiniz.

37. Evinizin bir çift yedek anahtarını güvendiğiniz birine bırakın. Her zaman çilingir bulamazsınız.

38. Tüm resim evraklarınızın (ehliyet, nüfus kağıdı, ikametgag vb.) 3 adet fotokopisini elinizin altında bulundurun.

Benden bu kadar. Eminim sizlerinde aklında olan yüzlerce böyle fikir mevcut. Paylaşalım, birbirimize zaman kazandıralım.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Zaman kazandıracak öneriler – 2” hakkında 2 yorum

  1. Burak Kanmaz

    Fikirleriniz çok hoşuma gidiyor Savaş Bey. Blogunuzda yazdığınız yazıları zevkle takip ediyorum.
    Umarım sizin gibi tecrübeli insanlar her zaman böylesine değerli bilgileri biz gençlerle paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.