Zaman yönetimine zaman yok!

zaman

Ahmet, TEM’den hızlı gidebileceğini düşünerek yarım saat kala çıkmıştı yola. Fakat daha otobana çıkar çıkmaz trafik durmuştu. Ya bir kaza ya da sürpriz bir yol çalışması tüm trafiği felç etmişti. Direksiyondaki eli ile tempo tutarken sadece 15 dakikası kaldığını düşünüyordu. “Keşke E5’ten gitseydim” diye düşündü. Aslında yola çıkarken her iki yoluda düşünmüş ve TEM’e karar vermişti. (Keşke İBB’den yol durumunu kontrol etseydi:)

Bu hikaye size tanıdık geldi mi? Özellikle İstanbulda yaşayanlar beni çok iyi anlayacaklardır.

Büyük işlerle uğraşıyoruz

Ne zaman yaptığımız iş yarıda kesilse ya da bir işten diğer işe geçecek olsak mutlaka 10-15 dakika idrak ve anlama süresine ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüzden öncelikle işimizin yarıda kesilmesini ya da araya bir şeylerin araya girmesini engelleyecek bir şeyler yapmak zorundayız. Biriş ile uğraşırken başka şeylerle uğraşmayın. Ör. Eposta okumak ya da telefon kabul etmek gibi.

Programlayın

Daha bir işi bitirmeden birç ok şeyi yapılacaklar listenize ekliyorsanız problem var demektir. Sürekli listelemektense programlayıp nasıl yapacağınıza karar vermeniz daha iyi olacaktır. Eğer size verilen iş gerçekten büyük ve uzun sürecke bir iş ise mutlaka daha küçük parçalara bölmeniz o şekilde iş planınıza almanız gerekir.

İyi fikri kaçırma

Aklınıza gelen fikirleri ve yapılması şart işleri sakın kaçırmayın. Hemen bir yere not alın. Sık sık aldığınız notları gözden geçirin, ya programınıza alıp gerçekleştirmeye çalışın yada silin gitsin.

Eğer zaman yönetimi ile ilgili bir kitap alıp okumayı düşünüyorsanız size önerim ilk önce o kitabı okumak için gereken zamanı planlamanız. Okuduktan sonrada kitabın size ne katıp katmadığını düşünün ve hatta yazın.

Süreci hissedin

İş yapma şeklinizi değiştirmek demek aşama aşama, adım adım sizin kontrolünüzde bir değişim anlamına gelmelidir. Önemli olan yaptığınız işin ölçümlenmesi değil aksinesizin yeni gelen bir iş ile ilgili duygularınızın neye dönüştüğüdür.

Kendiniz ile ilgili gerçekçi beklentiler koymazsanız hayat sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Zaman yönetimi yaşanan bir takım olumsuzlukların adresi olabilir ama her şeyin değil. Üstüne üstlük zaman yönetimini iyi yapıyor olmak “sihirli denek” etkiside yapmaz yani her şeyi birden bire düzeltmez.

Ve İstanbul trafiğini düzeltmez!

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.