Asansör Tekniği

Verdiğim eğitimlerde bazen etkin e-posta kullanımından bahsediyorum. Konu alanı boş geçilmez, mesajın ilk üç satırı geneli özetlemeli diye anlatıyorum. Bazen çalıştığım bankada üst düzey bir yöneticiye asansörde 5 kat’lık bir sürede nasıl bilgi verdiğimi anlatırım. Şimdi buradan hareketle “asansör tekniği” diye bir şey uyduracağım.

Asansör Tekniği, kısaca az, öz ve net bir biçimde mesajın karşı tarafa verilmesidir. Yani bir bilgiyi aktarmak için asansörde geçecek kadar bir zamanınızın olduğunu varsayarak o zamanı akıllıca kullanmaktır. Yani;

1. “Nasılsınız?” sorusuna nasıl cevap verirsiniz? Genelde “Teşekkür ederim siz nasılsınız?” şeklinde yanıt verilir. Aslında “Nasılsınız” diyen “Nasıl olduğunu söylemek zorundadır”. Genellikle bu soruyu “Neler yapıyorsun?” takip eder. Çok kısa, az ve öz bir şekilde bizim nelerle uğraştığınızı karşımızdakinin anlayacağı en basit şekilde söylememiz gerekir.

2. Sunum yapıyorsak, birilerinin tele sekreterine mesaj bırakıyorsak, bayram tebriği mesajları ya da sms’leri gönderiyorsak veya kendimizi tanıtıyorsak kısa, etkili ve açık bir şekilde ifade edebilmemiz gerekir.

3. Toplantıda ya da sunumlarda insanları sıkmaktansa ilgilerini çekmeye çalışırız. Kısa ve anlamlı konulara odaklanırsak uzun ve sıkıcı bir süreçten kurtulmuş oluruz.

4. Konuları parça parça anlatmakta fayda vardır. Anlattığımız konuların kimin dikkatini çekeceğini bilemeyiz. Parça parça anlatmak karşımızdakinin “beklentilerini” keşfetmemizi sağlar.

5. Beklentilerini keşfettiğimiz kişilere daha doyurucu ve işe yarayan şeyler aktarmaya başlayabiliriz.

6. Kısa ve öz bir şekilde söylemek istediğinizi ifade edebilmeniz profesyonelliğinizi gösterir. Kullandığınız kelimeler ve yaptığınız vurgular, karşımızdakinin gözünde değerimizi artırır.

7. Yaptığınız görüşmelerden ya da sunumlarımızdan sonra hatırlanmak isteriz. İnsanlar en fazla 10 kelime hatırlarlar ve bu kelimeler sizin onlara söylediğiniz ya da gösterdiğiniz şeylerden oluşur.

8. Patavatsızlık ya da karşı tarafı iyice tanımadan yapılan konuşmalarda hayal kırıklıkları oluşabilir. Kendimizi iyi ifade etmeye çalışsak bile karşımızdakileri tanımadan onun anlayabileceği bir formül oluşturmamız zordur. Sonuçta söylediklerimiz karşımızdakilerin anlayacağı kadardır.

9. Kısa ve öz bilgi verdikten sonra daha detaylı bilgi istenip istenmediğini MUTLAKA sormalıyız. Bazıları asansörden indikten sonrada bizi dinlemek isteyebilirler.

Az ve öz, kısa ve net bilgi vermek için birçok sebebimiz olduğu konusunda hemfikir miyiz bilemiyorum ama ben gerçekten inanıyorum.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Asansör Tekniği” hakkında 1 yorum

  1. Deniz KILINÇ

    “Asansör Tekniği” tanımlaması özgün ve eğlenceli olmuş. Sonuç kısmınıza da kesinlikle katılıyorum. Az, öz ve kaliteli bilgi ile şirketlerin iletişim maliyetlerinin fazlaca düşeceği kanısındayım.

    Elinize sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.