Beynini kullan – 3

Günde 1 saat yaptığınız bir şeyin yılda 15 gününüze mal olduğunu düşünün. Aslında çoğunuzun ekmek parasını kazanmasını sağlayan beyniniz için ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Ya da onun için ne yapıyorsunuz? Devam edelim önerilerimize;

29. Derin nefes alın. Sadece göğüs nefesi değil karnınızı şişirecek şekilde diyaframınızdan nefes alın ve alma sürenizin 2 katı sürede nefesinizi geri verin. Bunu günde 3 dakika olmak üzere 5 set şeklinde yapın. Özellikle gece uykunuz kaçtığında çok işe yarar.

30. Önemli kararlar vermeniz gerektiğinde ya da doğru karar vermeniz gerektiğinde beyninizi sakin bir yere taşıyın. Sessiz ve rahat bir ortamdabeyniniz size daha iyi hizmet edecektir. Derin bir nefes alarak düşünmeye başlayın.

31. Herşeyi kişisel olarak düşünmeyin. Beyninizin başkalarının bakış açısından ve objektif olarak değerlendirebilmesine olanak verin. Sürekli aynı şekilde düşünmek beyni köreltir. İnsanları dinleyin ve söylediklerini anlamaya odaklanın.

32. Mümkünse aynı anda tek bir iş ile uğraşın. Beyniniz aynı anda birden fazla işle uğraşmanıza imkan verir ama bu şekilde kullanmak alınacak sonuçlar açısından çok doğru değildir.

33. Çabuk karar alma egzersizleri yapın. Aldığınız kararların risklerini, stresini göze alın. Fikrinizi değiştirebilirsiniz ama kararları değiştirmek daha zordur.

Gelelim gıdalara. Beynimizi vücudumuz besler. Bu yüzden beslenme ve alınan gıdalar beynimizin sağlığı çok önemlidir;

34. Diyet yapacaksanız doktor kontrolünde yapın. Kulaktan dolma bilgilerle yapılan diyetler vücudu halsiz bıraktığı gibi beynin beslenmesine de zarar verir.

35. Eskiden beğenmediğimiz ama şimdi pahalı olunca ilgimizi çeken organik gıdaları tercih edin. Hormonlu gıdalardaki kimyasalların yan etkileri gerçekten kötü.

36. Yoğurt ve sütün yağsız olanlarını tercih edin.

37. Tahıl- özellikle yulaf yiyin. Tahıl kalp krizi riskini azaltırken, yulaf kolestrol seviyenizi düzenler.

38. Sabahları kahvaltıda bir adet portakal yiyin.

39. Günde 1 elma hem içerdiği anti oksidanlar ile fayda sağlar hemde kolestrol, kanser ciğelerimize fayda sağlayarak beynimizi genç tutmamızı sağlar.

40. Yazın sıcak havalarda soğuk üzüm yiyin.

41. Yumurta yiyin.

42. Zeytinyağı kullanın. Hayvansal yağlardan uzak durun, bitkisel yağları tercih edin. Katı yağlardan uzak durun.

43. Kahveyi azaltın ya da kafeinsiz tercih edin. Kahve kan basıncını 4 puan artırır, kalp atışınızı ortalama dakikada 2 tık artırır.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:
“5onlineegitim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.