Beynini kullan – 4

Gıdalar vücudumuzu, vücudumuz beynimizi besler demiştik. Beynimizi, sağlıklı beslenmek için kullanırsak yine faydası beynimize olacak. Beslenme ve gıdalara ilişkin birkaç söz daha söyleyip başka konularla yolumuza devam edelim.

44. Kanserle mücadelede öne çıkarılan 9 gıda: brokoli, domates, ıspanak, portakal, sarmısak, elma, soya, havuş ve yeşil çay.

45. C vitamini içeren meyveleri menünüzdeneksi ketmeyin.

46. Günde 3 büyük öğün yiyeceğinize 5-6 küçük öğün yemeye çalışın. Yapılan araştırmalar böyle beslenenlerin kolestrol seviyelerinin düşük çıktığını, kalp krizi riskinin %10-20 azaldığını göstermektedir.

47. Fındık…Yerseniz… Günde 3 badem bir günlük E vitamini ihtiyacınızı karşılarki buda yaşlanma dolayısıyla beyin fonksiyonlarının kötüleşmesini yavaşlatır.

48. Şeker yerine bal yiyin.

49. Soya yiyin.

50. Aldığınız gıdaların üzerindeki yağ, şeker, tuz oranlarına bakın. Bir süresonra gözünüz alışacak ve fazla olanları tercih etmeyeceksiniz.

51. Sarmısak sihirli bitki. Kolestrolü ve yüksek kan basıncını düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ama kızartır yada mikrodalgada pişirrseniz faydasını öldürürsünüz.

52. Her gıdayı olması gereken sıcaklığında muhafaza edin. Sıcağı sıcak, soğuğu soğuk. Pişirildikten 2 saat sonra yenilmeyen yemek uygun ısıda saklanmalıdır.

53. Kırmızı et sihirli bir metal kaynağıdır. Demir, çinko ve protein gibi uzun vadeli kadın hastalıklarını önleyici içeriklere sahip olmasına rağmen diyet vb. sebeplerle tercih edilmez.

54. Herşey yenmez. Sağlıklı beslenme konusunda uzmanların ve akademisyenlerin hazırladığı çalışmaları okuyun. Hacettepe’nin hazırladığı Türkiye Beslenme Rehberini mutlaka okumalısınız.

55. Siyah kuru kuş üzümü damarlarınız için oldukça faydalıdır.

56. Gece uyandığınızda şeker kriziniz tutuyorsa kuru meyva yiyin.

57. Balık yiyin. Omega-3 beyne çok faydalıdır.

58. Greyfurt damar tıkanmalarına karşı %46 etkili olup, kolestrol seviyenizi 10 puan düşürür.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.