Etiket arşivi: balık

Beynini kullan – 4

Gıdalar vücudumuzu, vücudumuz beynimizi besler demiştik. Beynimizi, sağlıklı beslenmek için kullanırsak yine faydası beynimize olacak. Beslenme ve gıdalara ilişkin birkaç söz daha söyleyip başka konularla yolumuza devam edelim.

44. Kanserle mücadelede öne çıkarılan 9 gıda: brokoli, domates, ıspanak, portakal, sarmısak, elma, soya, havuş ve yeşil çay.

45. C vitamini içeren meyveleri menünüzdeneksi ketmeyin.

46. Günde 3 büyük öğün yiyeceğinize 5-6 küçük öğün yemeye çalışın. Yapılan araştırmalar böyle beslenenlerin kolestrol seviyelerinin düşük çıktığını, kalp krizi riskinin %10-20 azaldığını göstermektedir.

47. Fındık…Yerseniz… Günde 3 badem bir günlük E vitamini ihtiyacınızı karşılarki buda yaşlanma dolayısıyla beyin fonksiyonlarının kötüleşmesini yavaşlatır.

48. Şeker yerine bal yiyin.

49. Soya yiyin.

50. Aldığınız gıdaların üzerindeki yağ, şeker, tuz oranlarına bakın. Bir süresonra gözünüz alışacak ve fazla olanları tercih etmeyeceksiniz.

Okumaya devam et

Paylaşın:

Tercih senin, hayat senin!

Usta-çırak ilişkisinin kutsallığına ve önemine çok inanırım. Ustaların birkaç kelimeye sığdırabildiği anlamlara hep hayran kalmışımdır. Bugünkü yazımda bir usta-çırak ilişkisi hikayesi ile küçük bir kıssadan hisse vermeye çalışacağım;

500 yıl önce küçük bir balıkçı kasabasında Daishinji isimli bir origami* ustası yaşarmış. Tek bir kağıt parçası ile yaptıkları ile bilinirmiş. Birgün kağıttan bir balık yapmaya karar vermiş ve çok gerçekçi birşey çıkmış ortaya.

Aradan uzun bir zaman geçmiş ve raftaki yerinde o günekadar dinlemiş olan kağıt balık dile gelmiş ve ilk sözü “Yalnızım” olmuş. Yaptığı balığın konuşmasına çok sevinen Daishinji hemen ona kağıttan bir dünya hazırlamış. Deniz, yunuslar, ahtapotlar, balinalar, yosunlar, kayalar vb. olan bir dünya.

Uzunca bir süre kağıt balık mutlu olmuş. Fakar birgün farketmiş ki ne kadar derine inerse insin ıslanmıyor. Islanmayan bir balık mutlu olabilir mi?

Kağıt balık gerçek denize gitmek istemiş. Daishinji önce rahatsız olmuş bundan. Günlerce hazırladığı kağıt dünyadan aytrılmak istiyordu. Ona göre hayali şeyler hayali dünyalarında yaşamalılardı. Bu yüzden kızdı ve isteği reddetti. Ama kağıt balık “hayır” cevabını kabul etmiyor Daishinji’nin yumuşayacağını düşünüyordu.

Düşündüğüde oldu. Daishinji onun sadece kağıttan bir balık olduğunu bilmesine rağmen sabah gün ışırken yola çıktılar. Daishinji, balığı bir tahta kutuya koymuştu ve tekneye binip açıldılar. Bir süre açıldıktan sonra Daishinji kutuyu suya bıraktı. Kutu içinde güvende olan kağıt balık denizin titreşimlerini hissedebiliyordu.

“Denizi gördün mü?” dedi Daishinji. “İstediğin bu mu?”

“ Ben gerçek denizi istiyorum” dedi kağıt balık. “Beni içine bırak ve gidip derinlikleri keşfedeyim.”

“Bunun bir derse ihtiyacı var” diye düşündü Daishinji. “Biraz suya bırakırım, ıslanıp yavaş yavaş batmaya başlayınca, onu geri almamı ister, bende onu ger ialırım” diye düşündü.

Fakat hiçte öyle olmadı. Öyle bir değişim başladıki Daishinji kendi gözleriyle görmese inanmazdı. Kağıt bedene dönülmüş, pullar ve yüzgeçler gerçek olmuştu. Büyük bir ton balığına dönüşmüştü kağıt balık. Ve arkasına bile bakmadan uzaklaşmaya başladı.

“Bir gün balıkçıların ağlarına takılıp, bize akşam yemeği olarak dönebilirsin” dedi Daishinji. Balık geriye döndü ve “şu an en az senin kadar özgürüm, önemli olan bu” dedi ve tekrar yoluna devam etti.

Daishinji’nin kızgınlığı gitmiş ağlamaya başlamıştı. Boşluğa bakarak “Adınjı bile bilmiyorum..” dedi ve tekneyi evine doğru gitmek için çalıştırdı.

Daishinji, tüm Japonya’da origami ustası olarak ünlendi. Kağıtladan dünyalar yatattı ve onlar kendi zamanlarında gerçek oldular.

Bir gün genç bir origami öğrencisi ona şöyle bir soru sordu: “Maden gitmelerinden üzüntü duyuyorsun ve hatta yaptığın şeyler gittikleri için hiç kimseye gösteremiyorsun, nedne yapıyordun?

Daishinji, rafta duran tahta kutuyu aldı. “Benimle gel” diyerek onu kağıt balığı serbest bıraktığı yere götürdü. Kutuyu tam orada açtı. Birden büyük bir Ton balığı denizen fırlayıp tekneye atlamaya çalıştı fakat büyüklüğü sebebiyle genç öğrenciyi ve Daishinji’yi denize yuvarladı.

“Geri dönüşü yok değil mi?” dedi ton balığı. “Yok” dedi Daishinji. Onların teknelerine binmelerine yardım etti ve geri dönmeye başladılar. Sahile vardıklarında genç öğrenci “Bana bildikleriniz öğretir misiniz?” diye sordu. Daishinji’de “Öğrettim ya zaten“ dedi.

Bir şeylerin hayalini kurarız, isteriz. Hayat bizi tercih etmeye iter. Bu tercihlerimiz bizim için iyi olabilir kötü olabilir. Ne varki çoğu zaman yaptığınız tercihten geri dönüş şansınız olmaz. Nasıl bir hayat, nasıl bir dünya istediğinizi belirlemeniz ve o hayatı yaşamak, istediğniz dünyayı kurmak için çabalamalısınız.

*Origami: Kağıt Katlama Sanatı

Paylaşın:

Dünyanın en saçma sporları

1. Ütü Yapma

ExtremeIroning2 by you.

http://www.goextremeironing.com/

Olabilecek en acaip yerlerde ütü yapma

2. Eşini taşıma

wife-carrying-400x300 by you.

Finlandiya’da bir şaka olarak çıkıp ABD’de yarışmalara dönüşmüş.

3. İncik Vurma

rdg_shin_kicking2_bs_853 by you.

Ayağınızdaki incik kemiğiniz ile rakibi düşürmeye çalışıyorsunuz.

4. Satranç Boksu

sdgdasg by you.

http://www.chessboxing.com/

Yendikçe karşı tarafa şok veriyorsunuz.

5. Zorbing

zorb_battle by you.

http://www.zorb.co.nz/

Zorb denen dev bir topun içerisinde dağdan aşağıya yuvarlanma yarışı

6. Buzkashi

buzkashi_80065345 by you.

http://www.afghan-web.com/sports/buzkashi.html

Buzkashi, Afganistan’ın ünlü bir sporu. Biz Rambo 3’te gördük aslında. Bir koyun postunu alıp bir çemberin içine atamaya çalışmak

7. Peynir Yuvarlama

CheeseRolling1 by you.

http://www.cheese-rolling.co.uk/

Tepeden aşağıda bir peynir yuvarlanır, yüzlerce insan arkasından yuvarlanır.

8. Kedi balığı yakalama

GGG2web5 by you.

http://www.catfishgrabblers.com/

Elle balık yakalama yarışı

9. Cep Telefonu Atma

cellphone-throwing-competition by you.

Sadece sinirlendiğinizde değil yarışmak içinde cep telefonu atabilirsiniz. Dünya şampiyonu 89 metre atmış.

Paylaşın: