Daha İyi Bir Proje Yöneticisi Olmak

Eğitimlerimde, “Daha iyi bir proje yöneticisi olmak için ne yapıyorsunuz?” diye soruyorum. Hatta daha iyi anne-baba, eş, çalışan, yönetici, şirket olmak için ne yapıyorsunuz sorularını da çok severim.

Kendinizin ne kadar farkındasınız? Yeteneklerinizin, güçlü-zayıf taraflarınızın farkında olmalısınız.

Size destek olan, yol gösterenler var mı? Yoksa her şeyi kendi başınıza halletmeye mi çalışıyorsunuz? Size destek olacak uzmanları ve deneyimli kişileri bulmalı desteklerini almalısınız.

Deneyimlerinizi ve çevrenizi faydaya dönüştürebiliyor musunuz? Hiç bir şey kendiliğinden faydaya dönüşmez. Deneyimlerinizi ve çevrenizi size değer yaratacak şekilde değerlendirebilmelisiniz.

Gelecekte kendinizi nasıl bir dünyada görüyorsunuz? Daha zor, karmaşık işlerin sorumluluğunu alan biri olarak görüyorsanız ihtiyacınız olan yetenek ve becerilere şimdiden yatırım yapmaya başlamalısınız.

Kendi konunuzda farklı mısınız ya da fark yaratabilir misiniz? Benzerler arasında kaybolmak kolaydır. Sizi farklılaştıracak ve tercih edilmenizi sağlayacak bilgi, beceri ve deneyimlere odaklanmalısınız.

Kendinizi gözlemleyip, gerçekçi ve samimi değerlendiriyor musunuz? Başarı ve başarısızlıkları samimice sahiplenmek çok kıymetlidir. Kendinizi kandırmadan hata yaptığınız konularda tekrarlamaması için gerekeni yapmalı, kendinizi sürekli geliştirmelisiniz.

Yaşadığınız problemleri neden yaşadığınızı sorguluyor musunuz? Mazeretleri ve suçlamaları bir kenara bırakın, kalan konulara odaklanın.

İnsanları nasıl motive edebileceğinizi veya bir projeye samimi katılımlarını nasıl sağlayacağınızı biliyor musunuz? Bu konuda ne yapıyorsunuz? İletişim ve insanları anlamak proje başarısının sırrıdır. Daha iyi ve etkin iletişim kurmanın, insanların iletişim gereksinimleri doğrultusunda doğru yöntem ve araçları seçtiğinizden emin olmalısınız.

Başarısızlıktan korkuyor musunuz? Korkmayın, mücadele ruhunuzu koruyun. Başarmak için bir çok alternatif yol olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve denemeye devam edin.

Proje Yöneticisi olmak lider olmak demektir. Başarı ve başarısızlıklardan ders çıkararak sürekli gelişim sağlayabilmek demektir. Her zaman esnek ve Pratik olmalı, basit ama geçerli çözümler üretebilmelisiniz.

Proje Yönetimi yolculuğunuzu planladınız mı? Daha iyi bir proje yöneticisi olmak için yanınıza almanız gerekenler, rotanız ve en önemlisi planınız olmalı.  

Projeleri tamamlamaya değil başarıyla bitirmeye odaklanın. Daha iyi bir proje yöneticisi nasıl olabilirim sorusunu sormayı hiç bırakmayın, cevaplarını biliyor olabilirsiniz, farkında olmadığınız yeni cevaplar bulabilirsiniz, azminiz ve iradeniz size bu yolda başarılı kılacaktır.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.