Etiket arşivi: başarmak

Nasıl başarıyorlar?

succeedŞeytan gerçekten ayrıntılarda gizli ve başarı oralarda geziniyor. Aslına bakarsanız kiminle konuşsanız mutlaka çok iyi bir fikri vardır. Öte taraftan nelerin başarılı olduğuna bakarsanız aslında küçücük şeylerin yarattığı farkların başarı getirdiğini görürsünüz.

Örneğin bir web sitesine girdiğinizde site sahibinin küçücük noktalardan para kazandığını görebilirsiniz. Örneğin google reklamı varsa, sayfasında bannerlar varsa ya da belirli bir bölüme bir marka sponsorluk vermişse farkedersiniz. Bu küçük küçük gelir getirici noktalar ve farklılaşmalar başarı ve kazancı getirir. Örneğin faremizin(mouse) imleci yerine bile reklam konuldu.

Benim burada dikkat çekmeye çalıştığım şey aslında gözünüzün önünde duran ve henüz farkında olmadığınız(farkında olmadığınız diyorum çünkü ergeç farkedeceksiniz, belki rakipleriniz yaptığında) şeylerde başarı gizli.

Öte yandan başarı, bir iki küçük farklılık ya da fikir yaratmakla değil aksine yüzlerce fikri değerlendirip belki birleştirip bir şeyler ortaya koymaya bağlı.

İnsanlar başarmak için ne yapıyorlar?

Cilalıyorlar

Etrafınıza dikkat ettiğinizde satılan bir çok ürünün aslında konsept olarak aynı olduğunu sadece rengi, dokusu, şekli ile oynanarak yani ufak değişikliklerle size sunulduğunu görürsünüz. Ör araba. Arabalar 4 teker, bir şase, kaporta ve motordan ibaret. Aynı yapıya sadece ufak tefek değişiklikler yaparak satıyorlar. Araba büyük bir buluştu ama yerine bir şey konamadı.

Kopyalıyorlar

Gerçekten başarılı olmuş şeyler kopyalanıyor fakat burada sıkıntı ana noktaları kopyalarken detayların atlanması. Başarıyı getiren detayları önemsemezseniz kaybedersiniz. Çünkü tüketiciler detaylara bakarak sizin yaptığınızı değerlendirirler.

Bir çok kişi özel hayatındaki başarıyıda kopyalayarak yakalamaya çalışır. Komşusu gibi sabah erken kalkıp koşmaya, iş arkadaşı gibi diyet yapmaya başlar.

Kendinizi yağlıboya bir resim yaparken hayal edin. Resimdeki her küçük fırça darbesi ve renk ona bakan kişide bir şey hissettirecek. Belki sarı bir yaprak hüznü, deniz ise tatili. Bu yüzden hayatınızın resmini çizerken detaylar her aşamada önemlidir.

Ayrıca her küçük detayın bütün içerisinde daha büyük bir enerji ve sinerji yaratacağınıda unutmayın.

Zincirleme Etki ya da Çığ Etkisi

Şöyle düşünün dedeniz her ay 1 lira bankaya koysaydı bugün eminim milyarlarca liralık bir servetiniz olurdu. Başarı işte böyle bir şey. Küçük küçük ve yılmadan yapılan şeyler bir süre sonra size daha çok değer getirecektir. Bu örneği somutlaştırmak gerekirse diyelim ki bir şirketiniz var. İlk yıl personelin %20’sine eğitim, 2. yıl %30’una ya da kişisel olarak hemen gelirinizin %10’unu biriktirmeye başlayın. Ya da gelirinizin %3’ünü çocuğunuz için açacağınız bir hesaba düzenli olarak yatırın. Burada katlanarak kazanç söz konusu olacak ama sabırlı olunursa.

Blog yazmakta aslında böyle bir şey. Burada verdiğim bilgiler, hoşa gidecek yazılar biriktikçe zaman içerisinde belki birçok kişinin işine yarayacak. Bugün 3-5 kişi okusada zaman içerisinde yüzlerce insan bunları okuyacak. Bu yüzden inatla ve ısrarla devam etmek önemli.

Tüm bunların yanısıra yakaladığınız başarılarda neyin ne kadar etkisi olduğunu iyice irdelemelisiniz. Örneğin aldığınız bir eğitimin faydasını görüp %10 tasarruf ettiyseniz, %10 tasarruf ettiğiniz için yeni mağaza açabildiyseniz ve yeni mağaza açtığınız için gelirinizi 2 katına çıkarabildiyseniz, bu zincirleme etkiyi görebilmeniz önemlidir.

Şimdi tekrar yaptığınız işe, yaşadığınız hayata bir bakın. Hangi detaylar farkedilmek için sizi bekliyor acaba?

Paylaşın:

Fikrinize, hayalinize sahip çıkın, akıllı olun!

Eğer gerçekleştirmek istediğiniz bir rüyanız varsa kendinize saklayın. Peşinden gitmeye karar verdiğiniz bir şey henüz tohum aşamasındadır ve çok narindir.

Eğer rüyanızı yada fikrinizi daha bebek aşamasındayken en yakın arkadaşlarınızla bile paylaşsanız, onların yanlışlıkla yada kasten rüyanıza zarar verdiklerini görebilirsiniz.

Bu tip durumlarda benim başıma 2 şey geliyor; Ya o konuda mutlaka fikri olup bana öneri ve tavsiyeler veriliyor, yada şeytanın avukatlığı yapılıyor. Örneğin askere giderken herkesin bir askerlik geçmişi olduğu için şunları yap şunları yapma şeklinde yaptığı çoğu ortak uyarmalar. Evlenecekseniz, çocuğunuz olacaksa, Amerika’ya gidecekseniz…. saymakla bitmez.  Diğeri biraz daha değişik bir durum. Özellikle fikriniz bir girişim vb. ise size korku ve çekingen olmayı enjekte etmeye çalışırlar. Varsa planlarınıza şüphe ile yaklaşırlar. Becerip beceremeyeceğiniz konusunu masaya yatırırlar.

Ben ve arkadaşlarımın çoğunun çok benzer 2 hayalimiz var: Güneye küçük bir yere gitmek ve küçük, şık bir cafe açmak. Bir çok kişinin böyle bir hayali olmasına rağmen ne zaman bu konuyu bir yerlerde açsam;

“ Kendi işini yapmak kolay mı sanıyorsun? Senin gibi gidip başarısız olan çok oldu.”

” Oralarında mafyası var. ”

” Sermayen var mı? En az altı ay cepten yemen lazım. Kışın ne yapacaksın? ” diye olumsuz geri beslemeler alıyorum.

Neden böyle yaptıklarını düşündüğümde;

1- Ya böyle bir şeyi yapıp başarmamı istemiyorlar, kıskançlık var

2- Yada beni çok seviyorlar incinmemi istemiyorlar

Aslında nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama şöyle bir şey vardı: “ İnsanlar kendi korktukları şeylerin başkalarının başına gelmesini istemezler ” Birde “ İnsanlar kendi korktukları yada cesaret edemedikleri şeyleri başkalarının başarmasını istemezler ” Siz karar verin bu noktada…

Birde rüyalarınızı paylaşmanız gereken bir durumlar var;

Sizin planınızı duyduğunda önünüze ışık tutacak, sizi destekleyecek ve cesaretlendirecek olan arkadaşlarınızla hemen paylaşabilirsiniz. (Gerçi o kadar az kaldılar ki)

Bu konuda yazmamın sebebi hem rüyası olanları desteklemek hemde negatif etki bırakanlardan rüyası olanların uzağında kalmalarını rica etmek.

Çünkü iş sadece sizin rüyanızı paylaştığınızda negatif olmalarında bitmiyor. Siz yine de hedefinize doğru ilerliyor ve bir şeyler ters gidiyorsa “ ben demiştim ” ler başlıyor bu sefer. Buda çok can sıkıcı. “ Neden sadece problemleri söylüyorsunuz neden çözüm önermiyorsunuz ” diyemiyor insan tabiki o aşamada.

Bu yüzden rüyalarınızı ve hayallerinizi biraz olgunlaştırıp ayakları yere basana kadar kendinizde tutmanızda fayda var.

Güneye gitmek, cafe açmak gibi hedefler, rüyalar her neysede benim size önerim “ Nutuk ” u tekrar okumanız. Herkesin Anadolu‘ nun yenilgisine kesin gözüyle baktığı bir dönemde Atatürk’ ün nasıl stratejik ve akılcı olarak bizleri özgürlüğümüze taşıdığına tekrar bakmanız.

Paylaşın:

Odaklanmanın gücünü farkedin!

Sadece TEK bir şeye odaklanabilmek için yapacağınız herşey kendinize yapacağınız en önemli yatırım olacaktır.

Her ne kadar tek bir şey ile uğraşmak kolay gibi görünsede aslında oldukça zor bir iştir. Bence odaklanmanın zor olmasının sebebi insanların gerçekten yapmak istedikleri şeylerle yapmak zorunda oldukları şeyler arasında kalmaları.

Bu yüzden insanın bir şeye odaklanması için en önemli şey: Getirisinin yüksek olması. Ör. Kendi işini açmak, hobisinden para kazanmak, listelerde birinci olmak, çok satacak bir kitap yazmak, artist olmaya çalışmak, yüksek ücretli bir iş sahibi olmak vb.

Biz, kendimizie en büyük getiri getireceğini inandığımız şeylere odaklanırız öncelikle. Bu getirinin önemine tv, gazeteler ve/veya arkadaşlarımızdan duyduklarımızla vb. karar veririz. Bazen başarı hikayelerini okuruz, hayran olduğumuz kişileri idol olarak belirleriz ve böylece odaklanabiliriz. Mesela Donald Trump adını duyduğumuzda ünlü bir emlakçı, Amerika’ının en zengin insanlarından biri, Tom Cruise’u duyduğumuzda ünlü bir artist aklımıza gelir.

Bu insanların başarısının en büyük özelliği tek bir konuya odaklanmaları ve o konuda en iyi olma gayretleridir.

Sadece insanlar değil google’da arama motoru konusunda, ebay’de açık artırmada en iyi olmaya odaklıdır. Bu odaklarında başarılı oldukları için farklı alanlara yatırım yapabilmektedirler. Ör google harita, ebay voip(skype) vb.

Eğer tek bir konuya odaklanırsanız size başka kapıların açıldığını göreceksiniz. Yine bir metafor sokacağım işin içine. Tek bir konuya odaklanırsanız sizi başarıya götürecek merdiveninizi oluşturmuş olursunuz.

Peki nasıl?

Tek bir konunuz olduğunu düşünün. Bu konuda ilgili kitapları ve internet makalelerini okuyun. Gerekiyorsa denemeler yapın, konunuz ile ilgili pratiğinizi artırın. Belirli bir süre sonunda o konu ile ilgili ciddi bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olacaksınız. İlk basamak tamam.

Şimdi bu basamağa çıkıp şöyle bir etrafa göz atın.

Daha önce daha alt seviyeden çok daha farklı bir manzara görüyor olmalısınız.

Artık bazı şeyleri farklı bir bakış açısı ve yorumla değerlendirebiliyor olmalısınız.

Şimdi daha yukarıdaki biri olarak daha önce erişemediğiniz yerlere erişebilirsiniz.

Şimdi o konuya tekrar odaklanın ve bir basamak, bir basamak daha yapabilmek için ne gerektiğini düşünün. Eskisinden çok daha hızlı bir şekilde basamakları koyduğunuzu göreceksiniz. Ve böylelikle her geçen gün çok daha farklı fırsatları görebileceğinizi farkedeceksiniz.

Bu arada küçük bir uyarım olacak: Bir basamağı tamamlamamışken başkasına atlamaya çalışmayın.

Tek bir konuya odaklandığınızda artık sıra deneyim, tecrübe ve bilginizi “değere” dönüştürmeye çalışmak olmalıdır.Yani sizinle aynı bilgi ve beceri ahibi olmayan insanlara yardıma ve desteğe.

Bir örnek daha iyi olacak: Kamil tenis oynamayı seviyor. Her gün antrenman yapıyor, ders alıyor, bu konuda kitaplar okuyor, profesyonelleri seyrediyor, turnuvalara katılıyor.

İyi bir seviyeye geldiğinde çocuklara ders vermeye başlıyor, bir spor dergisine tenis konusunda yazılar gönderiyor, tenis hakkında bir kitap yazıyor, eğitim videoları çekip satıyor.

İşte odaklanmanın gücü bu…

Paylaşın: