Etiket arşivi: doktor

Herkes rolünü iyi oynayacak

Hepimizin bir çok rolü var. Kendimden örnek vermem gerekirse öncelikle insanım, Türkiye vatandaşıyım, kocayım, babayım, yetişkinim, eğitimciyim, kiracıyım, evsahibiyim, şoförüm, arkadaşım, dostum, bir mağazaya girdiğimde müşteriyim, blog yazarıyım, seçmenim vb. aklıma gelenler.

Eğer her rolümüze sahip çıkar, olması gerekenleri ve doğruları düşünür, rolümüzü en iyi şekilde yerine getirmeye çalışırsak hayat daha iyi olmaz mı? Bir doktor hastasını iyileştirebilmek için elinden gelen tüm gayreti gösterip pratik ve teorik olarak kendini geliştirir, hastasına en hızlı teşhisi ve dolayısıyla tedaviyi uygulayabilmek için gerekli bilgilere en hızlı şekilde ulaşmaya çalışırsa daha önceki bir yazımda belirttiğim acil durum bilgilerimizi “kendimiz” boynumuzda taşımaktansa bunu yapmamız bizden talep edilir, bizler bir süre sonra bundan sıkılır, bu tip bilgilerin elektronik ortamda ve doktorların anında erişebilecekleri bir şekilde düzenlenmesinin yapılmasını isteriz. Kısacası o bilgilere ulaşmayı, daha iyi ve doğru müdahale için doktorlar istemeli, hasta takmayı düşünmemeli görüşündeyim.

Aslında demek istediğim her meslek grubu kendi mesleğini daha iyi icra edebilmek için hizmet verdiği insanlara yardımcı olmak zorundadır. Diyelimki kendinize bir ev yaptıracaksınız. Bir inşaat firmasına gittiniz, kapısı, penceresi, şu kadar odası olsun, şurada dursunlar vb. aklınıza gelenleri söylersiniz. Söylemedikleriniz ya iş esnasında size soru olarak gelir ya da emri vaki olarak yapılır ve karşınıza çıkar. Aynı inşaat şirketine gittiğinizde size hemen hemen her konuda sizin karar vermeniz gereken şeyleri soru olarak sorsalar fena mı olur? Hangi yönde kaç pencere istiyorsunuz? Çift cam mı olsun? PVC mi ahşap mı olsun? Pencelere kolları plastik mi olsun metal mi olsun? Pencereler kaç yöne açılsın? Çocuk kilidi olsun mu? Bu sorular hem sizin ihtiyaçlarınızı netleştirir hemde inşaat firmasının işini doğru yapmasını sağlar.

Aslına bakarsanız tüm rollerimizi oynamaya çalışıyoruz ama gerçekten hepsinde gereken özeni gösteriyor muyuz bu konuda şüphelerim var. Gösterdiğiniz özeni ispatlayabiliyor, içiniz rahat uyuyabiliyorsanız ne mutlu size.

Ama bugün bir vatandaş olarak, bir hasta olarak ve diğer aklınıza gelecek bir çok konuda gerçekten haklarımızı ya da yapmamız gerekenleri düşünüyor muyuz? Biliyor muyuz?

İşimize gelen konularda titizlenirken diğer konuları geçiştiriyor muyuz?

Ben Eskişehirliyim derken, orada doğmamız dışında oraya bir faydamız oluyor mu? Ya da gurur duyduğumuz Afyon’lu bir dünya şampiyonu için acaba Afyon bir şey yapmış mıdır yoksa sadece aile bağları orayı gösteriyor diye başarıya ortak mı oluyordur?

Ben inşaat mühendisiyim, kiracıyım, müteahhitim, belediye çalışanıyım derken her hangi bir deprem haberi sizi etkileyebiliyor mu?

Yaptığınız işin olumlu sonuçlarını ölçmek için ne kadar gayret sarfediyorsunuz? Ya da ölçebiliyor musunuz? Örneğin bir öğretmenin öğrencilerinin üniversite sınavını kazanması mı yoksa faydalı şeyler üretmeleri mi eğitimin başarısını gösterir?

Biz gerçekten her rolümüzün hakkını verebilirsek bir çok şeyi değiştirebiliriz. Çünkü roller bize o konuda sorumlulukta yüklerler ve sorumluluklar devredilemez. Siz aldığınız rolün sorumluluğunu taşıyabilmeli, en iyisini yapabilmek için elinizden gelen tüm gayreti gösterebilmelisiniz.

Paylaşın:

Gözlerinize iyi bakın!

Fiziksel kondisyonunuzu korumak için yürüme, koşma ve jimnastik yapıyorsunuz. Peki gözlerinizi formda tutmak için ne yapıyorsunuz?

Gözler içinde yapılmasında fayda olan egzersizler var. Bunlar;

Rahat bir sandalyeye oturun. Ellerinizi biribirine sürterek ısıtın. Avuç içlerinizle gözlerinizi kapatın. (Sakın göz bebeklerinize bastırmayın.) Burnunuzu kapatmamaya özen gösterin, çünkü nefes alabilmeniz lazım. Hiç ışık gelmediğinden emin olun. Parmaklarınız bitişik, avuç içleriniz gözlerinizde ve burnunuzu kapatmadan iki taraftan burnunuzun yanlarına eliniz değecek şekilde durun.

Şimdi bir karanlığın içindesiniz. Karanlığa odaklanın. Derin nefes alırken mutlu bir olayı yada uzaklardaki bir yeri hayal edin. 3 dakika bunu tekrarlayın ve elleriniz çekin.

Gözlerinizi 3-5 saniye süre ile açıp kapatın. Bunu 7-8 kez yapın.

Parmaklarınızla göz kapaklarınız üzerinde hafifçe 1-2 dakika masaj yapın. (Çok dikkat edin bastırıp gözünüze zarar vermeyin.)

3 parmağınızla tam kaşlarınızın üzerine 1-3 saniye baskı yapıp bırakın. Bunu 5 kez tekrarlayın.

Şimdi rahat oturup tam karşınıza bakarak önce gözlerinizi saat yönünde sonrada tersi yönde çevirin.

Pencereye göz hizanıza küçük bir kağıt parçası yapıştırın. Bu kağıt parçasına bakarak arkada daha uzak bir yerdeki bir şeye 15 saniye odaklanın. Daha sonra tekrar kağıt parçasına odaklanın.

Elinize bir kalem alın, dik tutarak ve kolunuzu açın. Kalemi yavaşça burnunuza doğru getirirken gözlerinizle takip edin. Bunu 10 kere deneyin.

Bir duvarın karşısında durarak sanki kaleminiz gözlerinizmiş gibi düşünere kduvara gözlerinizle hayali bir yazı yazın. Kolay olmayacak ama enteresan bir deneyim olacak sizin için. (Büyük harfler çizmek daha kolay oluyor.)

Büyük bir saatin önünde durduğunuzu hayal edin. Saatin tam ortasına bakın. Şimdi kafanızı hiç hareket ettirmeden saat bilgisinin olduğu bir çentiğe bakın (Örneğin 1’e) Sonra tekrar merkeze bakın. Her defasında bir numaraya birde merkeze bakacaksınız ama kafanız hareket etmeyecek. 12 kez tekrar edin. Bu işlemi gözleriniz kapalıykende yapabilirsiniz.

Uzaktaki bir objeye odaklanın. 10 saniye sonra yakındaki bir şeye odaklanın. 5 kez bir uzak birde yakındaki objeye odaklanarak egzersizinizi devam ettirin.

Önemli olan bu tip egzersizlerde uzun süreli yapmak değil düzenli olarak yapmaktır. Her saat 30-60 saniyelik göz hareketi gayet iyi bir egzersiz olacaktır. Örneğin benim gibi tüm gün bilgisayar karşısında iseniz tüm gün gözlerinize sadece küçük daireler çizdiriyorsunuz demektir. Akşamları da doğal olarak gözleriniz ağrıyor olmalı.

Uyarı:

Doktorunuz gözlerinizle ilgili özel tavsiyeler vermiş ise lütfen yukarıdaki egzersizleri yapmayın. İyi bir şey yapalım derken daha kötüsüne yol açmayalım. En doğrusu doktorlarımızın önerdikleridir.

Yukarıdaki egzersizleri yaparken iş arkadaşlarınıza garip görünebilirsiniz.

Görsel becerileriniz egzersizler ile artmaz. Ancak gözümüzde organlarımızın çoğu gibi çalıştıkça gelişir.

Hiç bir şekilde gözlerinize bastırmayın.

Paylaşın: