Etiket arşivi: girme

Bırakın sözümü bitireyim lütfen

1262627894_top-10-ways-to-start-talking-to-women_flashNeden toplantı yaparız? Bilgi paylaşımı veya bazı karmaşık şeyleri çözmek için. Herkesin bir anda konuştuğu yada
düzeni olmayan toplantılarda hep birileri diğerlerinin sözünü kesmek zorunda kalır. Bu kesmeler bazen dikkati dağıtır bazende rahatsız eder.

Şimdi öyle bir şey yapmalısınız ki hem araya girmeleri ve söz kesmeleri engelleyeceksiniz hemde toplantı verimli bir şekilde ilerleyecek.

Canan tam cümlesinin ortasındayken sustu. “Ne diyecektim” diye düşündü. Deniz sözünü kesince diyeceğini unutmuştu. Üstelik söyleceği şeyleride kafasında hazırlamıştı. Her halukarda biraz zaman kazanıp söylemesi gerekenleri söylemek istiyordu. “Bir dakika Deniz, lütfen, söyleceklerim daha bitmedi.” dedi.

Bu çıkış Deniz’in dikkatini çekmişti. Aslında herkesin bir anda dikkati Canan’a yönelmişti. “Belkide söylememeliyim” diye geçirdi içinden Canan.

Canan’ın yaşadığı aslında hepimizin sık sık yaşadığı durumlardan birisi. Ve muhtemelen bu araya girmeyi, söz kesmeyi hep aynı kişiler yapıyorladır.

Bireysel olarak bu olayı çözebilme becerinizin olması lazım bence. Aslında bulunduğunuzu grubun kültürü ya da tarzını iyi bilmeniz gerekmekte.

Birisi sözünüzü kestiğinde nerede ve neden kestiğine dikkat edin.

Tüm söz kesmeler yada araya girmeler kötü değildir. Bazen destekleyici bir söz yada daha büyük bir hata yapmadan önce doğrusunun söylenmesi gibi lehinize bir şeyler söyleniyor olabilir. “Bence de” diyebileceğiniz kesmelere müdahale etmeyin.

Taraftarlar söz kesmez

Eğer karşıt görüşte birileri taraftar olmuş ise onların araya girmesi sadece toplantıyı bozma amacı güdüyordur. Kişisel karşı saldırı işe yaramaz. Eğer toplantı başkanı varsa saldırıları durdurmasını isteyebilirsiniz yada toplantının ertelenmesini.

Bazen kendi kendinizi bölersiniz

Bazen bir şeyler anlatırken aklınıza yeni bir şeyler gelir, onu araya sıkıştırırsınız ama sonunu iyi düşünmediğiniz için ilk söyledğiniz ile çatışan bir durum ortaya çıkabilir.

Sonraya saklayın

Bazen araya girilmesine sebep olan sizsinizdir ve herkesin zamanı kıymetli olduğu için o an cevap vermez daha sonra konunun üzerine gidersiniz.

Stratejik Susma

Saygılı dinleyiciler sizi dikkatle dinler, konuşmanız bittiğinde söz alır ve konuşurlar. Eğer konuşurken belirli bir suraklama, nefes alma vb. bir şey yaratırsanız araya gimeye davetiye çıkarmış olursunuz. Bunu kasıtlı yaparsanız strateji, bilmeden yaparsanız hata yapmış olursunuz.

Bazı söz kesenler üstelik kabadırlar. Bu noktada durum söz kesmekten öte saygı sınırlarının aşılması anlamına gelirki bu durumda onlarla sadece özel konuşma yapmanızı öneririm. Yazışmayın, konuşun.

Paylaşın: