Etiket arşivi: isim

Yüzleri unutmam, isimleri hatırlamam

Bir çok sanatçı isimlerini ölümsüzleştirmek ve hayatları boyunca yaptıkları şeyler, ürettikleri eserler adları ile birlikte anılsın diye uğraşırlar. Birçok müzede X’in koleksiyonu diye sergiyi görürsünüz. Hatta okul ve cami yaptıran hayırseverlerde bu yapılara kendi isimlerini verirler ya da yaptırdıkları için ilgili onay kurumu bu ismi onaylar, kabul eder.

Hastahaneler ve okullar, örneğin laboratuvarlarını yaptıran kişini adını oraya verirler. Sebil yaptıranların adı, sebilin üzerine yazılır.

İnsanlar isimleri hatırlansın diye uğraşırken bir çok kişi gördüğü hiç bir yüzü unutmadığını ama duyduğu isimleri aklında tutamadığını söyler. Gerçekten insanlar isimleri hatırlamazlar. Çünkü hatırlama konsantrasyon ve tekrarlama ile olur. Eğer siz yeterince konsantre olup o ismi tekrarlamazsanız hatırlamamanız normaldir.

“Kafam çok dağınık” “Bin tane şey düşünüyorum” mazeretleri ise duydukları hiç bir ismi unutmayan ünlüler(Franklin D. Roosevelt) sayesinde çürüyen bir teze dönüşmektedir.

Bir iş ya da arkadaş toplantısında tanışıp sohbet ettiğimiz kişilerin adlarını daha toplantı biter bitmez unutuyoruz. Halbuki bir işyerinde ismi patronu tarafından hatırlanan bir çalışan ne kadar mutlu olur biliyor musunuz yada bir restaurant’a gittiğinizde hatırlanmak?

İş dünyası yada siyasette bir ismi hatırlamak ne kadar önemliyse sosyal hayatımızda da o kadar önemlidir.

Nasıl hatırlayacağız diyorsanız yazıyı okumaya devam edin;

  1. Mantıklı bir şekilde kişilerin isimlerini hatırlamaya karar vermelisiniz. Bu konuda kötü bir hafızanız olduğunu unutmayın. Herhangi bir toplantı öncesinde toplantıdaki kişilerin isimlerini unutmamanız gerektiğini kendinize hatırlatın.
  2. Konsantre olun yani kişi ile ilk tanıştığınızda size ismini söylerken dikatlice dinleyin, hem ismini, hem söyleyiş tarzını hemde yüzünü bir arada hafızanıza alın. Birkaç dakika sonra eğer ismini hatırlamıyorsanız tekrar sorun. Sizde ilk bıraktığı imajda dikkat çekici özellik(tik, bıyık vb.) bu özellikleride kafanıza yazın. Çoğumuzun egosu o kadar fazlaki bu tip toplantılarda karşı tarafın adını yada belirli özelliklerini hiç dikkate almıyoruz. Yapmamak lazım.
  3. Ona adıyla hitap edin. Böylelikle ismini onaylamış ve kullanmış olacaksınız. Böylelikle kendisine nasıl hitap edilmesini istediğinide test etmiş olacaksınız. Ör. “Ayşe Hanım” dediniz “Sadece Ayşe diyebilirsin” diye bir uyarı alabilirsiniz.
  4. O ismi, hatırlayacağınız bir resme oturtun. Ör. Doktor Ahmet ile konuşurken beyaz önlüğünü pamuk ile özdeşleştirebilir ve öyle hatırlamaya çalışabilirsiniz.
  5. Adını öğrendiğiniz kişinin resmini hayal edin ve ismini alnına yazarak resmi hafızanıza öyle kaydedin. Birçok ünlü siyasetçinin isimleri çok iyi hatırlayabilmesinin sihri burada.
  6. Bir diğer yöntemde öğrendiğiniz adı bir kağıda kalemle yazmak ya da parmağınızla hayali olarak yazmak. Bir çok kişi yazdıklarını daha iyi hatırlamaktadırlar.
  7. Bir diğer yöntemde o kişiyi ona benzeyen başka bir tanıdığınızla beraber düşünmektir. Ör. Doktor Ali diye bir tanıdığınız var ve Ali diye başka biri ile tanıştınız. Doktor ibaresini o kişi ile birlikte düşünürseniz Ali’yi hatırlamak kolaylaşacaktır. Aynı şeyi bir şarkı sözü yada ünlü bir yer adı ilede yapabilirsiniz.
  8. Tekrarlayın ki aklınızda kalsın. Bazen içinizden 10 kere tekrarladığınız bir şeyi ki buna ezberlemekte diyebiliriz, unutmazsınız.
  9. Yeni tanıştıklarım diye bir yere adını not alıp unutmamaya çalışabilirsiniz.
  10. Biraz uç yöntemlerden bahsedersek örneğin Ali ismini hatırlamak için Aldım Limonata İçtim gibi bir kalıba oturtabilirsiniz.Bu hakikaten komik oldu:)

Umarım işinize yarar.

Paylaşın:

Bebeğe nasıl isim seçilir?

Bir bebeğiniz olmasını hayal etmeye başladığınız ya da bebeğinizin olacağını doktor size söylediği andan itibaren bebeğinize koyacağınız ismin arayışına girersiniz. Çocuğunuzun ismi onun karakterinin ve kimliğinin yansıması olacağı için oldukça ciddi bir iştir.

Seçerken neye dikkat edeceğiz;

Ses: İsmin kulağa hoş gelip gelmemesi önemlidir. Bu ismi yüksek sesle ve hatta soyadınızla beraber söylediğinizde kulağa hoş gelip gelmemesi önemlidir. Hatta birden fazla çocuğunuz varsa hepsinin ismini birlikte söylerken kulağa nasıl geldiğine bakmanızda fayda vardır.

Tek Olma: İlk defa isim olarak kullanılacak bir kelimeyi seçmek. Değişik ama aynı zamanda zorda bir durum. Ortak bir isim ile farklı bir isim arasında tercihi yaparken artı ve eksileri değerlendirmeniz gerekiyor. Farklı bir isim kolay anlaşılamadığı için problem olabilir çok ilgi de çekebilir. Bilinen isimler daha az problem yaşanması anlamına gelecektir. Bir yandan da farklı ismi olan biri kendini farklı hissedebilecektir.

Popülerlik: Bebek adları genellikle o dönemin isim eğilimlerine göre belirlenir. Örneğin benim kuşağımda Savaş, Elif, Hakan, Taner ismi çoğunluktayken sonraki kuşakta “can” eki popüler olup Atacan, Ömercan gibi isimler tercih edilmiştir. Bence önemli olan gelecek 50 yılda popülerliğini kaybetmeyecek bir ismi çocuğa vermektir.

İlişkilendirmek: Birçok aile çocuğuna isim koyarken bazı şeylerle özdeşleşmiş isimleri tercih ederler. Ör. Devrim, Muhammed gibi. Bu ismin duyulduğunda akılda bırakacağı imaja önem verirler.

Anlam: Çocuğunuzun adının pozitif anlamı olmasına dikkat edin.

Kaynak: Bazı aileler için etnik köken ve bunun devam etmesi çok önemlidir. Bu yüzden çocuklarına kendi kökenlerine ait isimler vermeyi tercih ederler. Ör. Baran bir Kürt ismidir.

Takma Adlar: Çocuğunuza vereceğiniz adın ileride takma ad olarak neye dönüşebileceğine yada herhangi bir tekerlemeye dönüşüp dönüşmeyeceğine dikkat etmelisiniz. Öneğin benim kızımın adı Zeynep. İleride Zeyno, Zeyna, Zeynoş gibi lakapları olabilir. Bazı isimlere negatif lakap takılabilecek gibi ise uzak durulması gerekebilir.

Yazım ve Telaffuz: Bazı isimlere insanlar alışık olmadıkları için telaffuzları ve anlaşılmaları zordur. Ör. Berfuz. Çocuğumuzun yerlere ismini yazdıracağını, birilerinin onu uzaktan ismiyle çağıracağını düşünerek isim bulalım. Birbiriyle karışabilecek isimlere dikkat etmek gerekir. Ör Serkan, Sertan. Ayrıca yurtdışında çocuğunuzun isminin kolay telaffuz edilebilmesi bir avantaj olabilir. Ör Can.

Kısaltma: Çocuğunuzun adlarının ve soyadının baş harfleri yan yana geldiğinde kötü bir şey çıkmamalıdır. Ör. Bülent Osman Kalıpçı.

Cinsiyet: Bazı isimler uniseks olup hem erkekler hemde kızlar tarafından kullanılmaktadır. Ör. Reha, Suat vb. Benim önerim cinsiyeti net olarak gösteren isimlerin tercih edilmesidir.

Aile ve Arkadaşlar: Bulduğunuz isimi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşarak mutlaka görüşlerini alın. Farketmediğiniz yada düşünmediğiniz bir şey karşınıza çıkabilir.

Eskiden çocuk doğduktan sonra belirli bir süre hareketleri izlenir ve ona uygun bir isim bulunurdu. Ör. Çok hareketli bir çocuk için Hızlı Kuş denmesi gibi. Daha sonra tek tanrılı dinlerle beraber Tanrı’nın sıfatları(Alim), azizlerin isimleri(John) isim olarak çocuklara verilmeye başlanmıştır. Öte yandan anneanne, babaanne, dede yada büyükbabanın isminin verilmeside oldukça yaygındır.

Sizin isim bulma konusundaki anılarınızı, katkınızı, önerilerinizi lütfen yorum olarak gönderin.

Paylaşın: