Etiket arşivi: yapılacaklar listesi

Aynı anda birden fazla iş vermek ya da yapmaya çalışmak

imagesAynı anda birden fazla iş vermek ya da yapmaya çalışmak Hepimizi bildiği gibi araba kullanırken cep telefonu ile konuşmanın yasak olmasının sebebi aynı anda 2 iş yapmaya çalışırken kazaya sebebiyet vermemizi önlemektir. Hatta bazen bayanların araba kullanırken hem telefonla konuşmalarına hem de aynada makyajları ile uğraşmalarına tanık oluyorum.

Yapılan çalışmalarda email ve telefon ile işi bölünenlerin IQ’larında %10’a yakın düşüş oluyormuş. Bu oran uyuşturucu kullanmanın getireceği zararın 2 katı imiş.

Aynı anda bir den fazla iş ile uğraşmak verimliliğimizi %40 düşürüyor. Aslında aynı anda birden fazla iş yapamıyoruz tek yaptığımız elimizdeki işler arasında hızla gidip gelmekten ibaret.

Siz her ne kadar aynı anda 40 yumurtayı da taşıyabildiğinizi söylesenizde yapılan bir diğer araştırmada birden fazla iş ile uğraşanların diğerlerine göre daha az ehil” competent” oldukları çıkmış. Üstelik sadece verimsizlik değil aynı zamanda en büyük stres kaynaklarından birisi.

Herkesin kötü olduğunu bilmesine rağmen ısrar etmesinin sebebi ne? Çünkü beynimiz hem elimizden hem de sözlerimizden hızlı. Biz karşımızdakilerden yapabileceklerinin maksimumunu yapmaları için yapabileceklerinden fazla iş vermeye çalışıyoruz. Aynı zamanda kendimizde telefonla konuşurken internette email okuyabiliyoruz.

O halde ne yapmak lazım?

Bölünmelerinizi engelleyin yani email’inize yarım saatte bir bakın aralarda bakmayın. Toplantılarda hem saygıdan hem de bölünmemek için cep telefonunuz kapatın

Yapacağınız işlerde kendinize gerçekçi olmayan agresif tamamlama süreleri verin. Böylece size vakit kaybettirecek her şeyi(özellikle toplantıları) azaltmak zorunda kalırsınız.

Hepimiz iş dünyasının atletleriyiz. Hangi atlet koşarken kitap okuyor? Hangi yüzücü yüzerken telefonla konuşuyor?

Eğer yarışı kazanmak istiyorsak sadece yapacaklarımıza odaklanmayı öğrenmeliyiz.

Paylaşın: