İyi bir yönetici

Hedeflerine ulaşmak için iyi çalışanlara ihtiyacı olduğunu bilen ve onları geliştirmeyi planlayan kişidir. Bunun için yapması gereken eğitim, koçluk ve fırsatlar sunmaktır.

Yaşadıkları problemlerde “en hızlı şekilde” yardımcı olandır. Küçük problemler büyüyebilir, büyükler kronikleşebilir. Hem moral, motivasyon hemde işin başarısı buna bağlıdır.

Zayıf elemanları geliştirmek(kurtarmak) için elinden geleni yapandır. Fakat attığın taş vurduğun kuşa değmeyecekse(iyi düşünmek lazım), zayıf halkayı zincirden çıkarmanın doğru olacağını bilen kişidir.

Bilir ki kendi başarısını sadece çalışanların başarısında görebilir. Çalışan, yöneticisinin başarısını yansıtan ayna gibidir. Bu yüzden kendi yapmayacağı hiç bir şeyi çalışanlarından istemez, teşekkür etmekten sarf-ı nazar etmez, takdiri boşa harcamaz. Bencil değildir.

Nereden geldiğini unutmayandır. Diğerlerinin aynı yoldan geçmesinin “illaki” şart olmadığını bilendir. Fakat hedefe ulaşmanın kolay olmadığını, olmayacağını ve kişilerin istediklerinde(motive olduklarında) her hedefe ulaşabileceklerine inanandır.

İyi bir yönetici olduğunuzu düşünüyorsanız ya da birileri öyle diyorsa buna ancak “çalışanlarınızın gözünde gördüğünüzde” inanın.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.