Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

Evden iş yapmak ya da kendi işimizi kurmak,  “sihirli bir değnek” ile her şeyin değişeceği anlamına gelmiyor. Uğraşmadan ve samimi çaba göstermeden kimseye ekmek yok. Artılarıyla ve eksileriyle iyice düşünmek ve cesaret gerekiyor.

“Kendi işimi yaparsam daha çok para kazanırım” bakış açısıyla yaklaşırken masraflarımızın (vergi ve diğer giderler) olacağını ve değişkenlik göstereceğini unutmamamız lazım.

Özellikle işinizi ayağa kaldırmak için kendinize ayıracak vaktiniz kalmayabiliyor.

Kendi kendinizin patronu olup kimseye hesap vermek zorunda kalmıyorsunuz. Yaptıklarımız doğrudan kendimize ve ailemize yansıdığı için farklı bir baskı oluşturuyor.

Trafik, mesaiye yetişmek vb. sizi zorlayacak veya kaybettiğiniz zamandan kazanabilirsiniz. Ama daha önce hiç uğraşmadığınız konulara (muhasebe vb.) vakit ayırmak zorunda kalıyorsunuz. Daha önce şirket arabasına sahipseniz artık kendinizinkini kullanacak, bakımını yaptıracaksınız.

Yaptığınız iş ile ilgili olumsuz yorumların hepsini dikkate almak zorunda kalacaksınız. Şikayet edemeyecek, mazeret üretemeyeceksiniz.

Eğitimimiz, deneyimlerimiz ve heyecanımız başarımızı garantilemez. Herkesin kazıklanma potansiyeli vardır. Ticareti öğrenmemiz gerekiyor.

Daha önce birileri yapmış veya becermiş olması bizimde yapabilme olasılığımızı artırıyor. Fakat başaranların hangi aşamalardan geçtiklerini iyice öğrenmemiz gerekiyor.

Fikrilerimizi paylaşabileceğimiz insanlar azalıyor. Bize fikir ve destek verebilecek tanıdıklarımızı fikirlerini almalı ve iyi dinlemeliyiz. Cahil cesareti hepimizde var ama kullanmak zorunda değiliz.

Para kazanma garantiniz (maaş vb.) olmayacak ama giderler hep olacak.

Akıllıca alacağımız riskler kazandırabilir. Körü körüne her şeye atlamamak gerekiyor.

Her ne kadar yapacağımız işten beklentimiz yüksek ve kendimize çok güveniyor olsak bile bir kenarda rezervlerimiz, yedeklerimiz olmalı.

Bugünün rekabetini biliyor olmamız yarın rekabette başarılı olacağımız anlamına gelmiyor. Hem oyun hem de kuralların çok hızlı değişiyor.

Herkes bizim gibi düşünmüyor, etik anlayışları farklı olabiliyor. Önce anlayıp sonra duruma göre davranmanız gerekiyor.

Plansızlığın sonuçları ile uğraşmaktansa planlı olmak iyidir. İşi bırakma planı dahil olmak üzere her konuya planlı yaklaşmalıyız.

İstediğimiz zaman çalışabilir istemediğimiz zaman çalışmayabiliriz. Çalışmadığımız zamanlarda gelirimizin olmayacağını unutmamak gerekiyor.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler” hakkında 1 yorum

  1. Tunc

    Kendi işini kuran biri olarak, yazılanlar genelde doğru. Özellikle zorluklar maalesef aynen yazıldığı gibi… Zor.

    Kişisel tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim: her zaman planladığınızdan az kazanacağınızı ve çok harcayacağınızı düşünerek hesap yapın. Bunun ne kadar olacağı iş ile alakalı: ancak tahmin ile gerçek arasındaki fark %50’lere çok rahat gelebiliyor. Pratik bir yöntem olarak şunu önerebilirim: eğer kağıt üzerindeki gelirinizi %25 azalttığınızda ve giderlerinizi %25 artırdığınızda herşey yolundaysa biraz rahatlayabilirsiniz.

    Bir de zaman faktörünü çok iyi değerlendirmek lazım. Kendimden ve çevremden gördüğüm, bir girişimin başarılı olma süresi en az 2-3 yıl. 1 yılın sonunda rayına oturan hemen hemen hiçbir iş görmedim. Tahminleriniz birinci yılda break even gösteriyorsa ya çok şanslısınız ya da hatalı!

    Özet olarak, 2-3 yıl boyunca işin tahmin ettiğinizden kötü gelişeceğini bilerek bu işe girin. Yoksa yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere maaşlı iş çok daha garanti ve rahat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.