Kendi işini kurmak isteyenlere tavsiyeler

Eğer daha önceki yazılarımı okuduysanız kendi işini kurma konusunda herkesin bir potansiyeli olabileceğini, evden çalışmanında para kazanma konusunda ciddi bir alternatif olduğunu yazmıştım. Fakat gelen bazı tepkiler sebebiyle tam olarak anlaşılmadığımı anladım.

Evden iş yapmak ya da kendi işinizi kurmak dediğimizde kimse “sihirli bir değnek” ile hayatının tamamen değişeceğini düşünmemeli. Bu yüzden özellikle kendimizi kandırmamıza sebep olan bir takım gerekçelerden kaçınmamız lazım. Bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum;

Kendi işimi yaparsam daha çok para kazanırım: Evet belki kazanabilirsiniz ama kazancınızı brüt hesaplamanız gerekir. Tüm masraflar düştükten sonra elinizde kalan para üzerinden hesap yapmalısınız. Bir yerde maaşlı çalışırken sadece elinize geçen para ile yaşamak kolayken burada durum böyle değildir.

Daha fazla kendime ayıracak vaktim olur. Eğer işinizi sürekli ve iyi akan bir çeşmeye dönüştürürseniz belki. Bu hale getirmek içinse oldukça zorlu bir yokuşu tırmanmanız gerekiyor.

Kendi kendinizin patronu olup kimseye hesap vermek zorunda kalmayacaksınız. Evet bir anlamda doğru ama yaptığınız işin sonuçları bire bir size ve ailenize yansıyacağı için ya kendi kendinize ya da aileniz sizden bir şekilde hesap soracaktır.

Hayatım daha kolaylaşacak. Evet belki sabahın köründe kalkıp trafiğe girmeyeceksiniz ama alacaklılarla ve tahsilatla boğuşacaksınız. Daha önce hiç ödemediğiniz telefon faturanızı yatırmak, vergi dairesine gitmek zorunda kalacaksınız.

Arkadaşlarınız kendilerine göre yorum yapacaklar. Kıskananlar olumsuz, destekleyenler olumlu yorum yapacaklar.

Eğitiminiz başarınızı garantilemez. Üniversite mezunu olmak kazıklanmanıza engel değil. Ticaret apayrı bir şey.

Yaptığınız hatalarda başkalarına mazeret gösterebilirsiniz ama şimdi mazereti göstereceğiniz kişi kendinizsiniz.

Daha önce birileri yapmış ve becermiş ise bu sizinde yapabilme olasılığınızı gösterebilir fakat onların hangi aşamalardan geçtiklerini iyice öğrenmeniz gerekir.

Eğer bir fikrinize çevrenizdeki herkes karşı çıkıyorsa iki kere düşünün. Cahil cesareti hepimizde var ama bazılarımız kullanıyor.

Para kazanmak için para harcayacaksın diyenlere kulak asmayın. Öyle olsaydı danışmanlık diye bir meslek olmazdı.

Risk alma diyen garanticilere kulak asmayın. Akıllıca alınan risk kazandırabilir. Sadece körü körüne almayın.

Her ne kadar yapacağınız işten beklentiniz yüksek ve kendinize çok güveniyor olsanızda mutlaka bir kenarda emniyet akçeniz olsun.

Bugünün rekabetini biliyor olmanız yarınki rekabette başarılı olacağınız anlamına gelmez. Hem oyun hemde kuralları çok hızlı değişiyor.

Herkes işine gelen sırrı saklar. Bu yüzden ticaretteki tarafların çıkarları doğrultusunda sır saklayıp saklamayacaklarını tahmin edebilirsiniz. (Sır tutmak bir erdem olarak hiç birimize öğretilmedi, birde bu var tabiki)

Herkes sizin gibi düşünmez, dürüst değildir, etik değildir. Herkesi önce anlayıp sonra duruma göre pozisyon almanız gerekir.

Her zaman planlı olmak iyidir. Acil iptal planı dahil olmak üzere.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Kendi işini kurmak isteyenlere tavsiyeler” hakkında 1 yorum

  1. Tunc

    Kendi işini kuran biri olarak, yazılanlar genelde doğru. Özellikle zorluklar maalesef aynen yazıldığı gibi… Zor.

    Kişisel tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim: her zaman planladığınızdan az kazanacağınızı ve çok harcayacağınızı düşünerek hesap yapın. Bunun ne kadar olacağı iş ile alakalı: ancak tahmin ile gerçek arasındaki fark %50’lere çok rahat gelebiliyor. Pratik bir yöntem olarak şunu önerebilirim: eğer kağıt üzerindeki gelirinizi %25 azalttığınızda ve giderlerinizi %25 artırdığınızda herşey yolundaysa biraz rahatlayabilirsiniz.

    Bir de zaman faktörünü çok iyi değerlendirmek lazım. Kendimden ve çevremden gördüğüm, bir girişimin başarılı olma süresi en az 2-3 yıl. 1 yılın sonunda rayına oturan hemen hemen hiçbir iş görmedim. Tahminleriniz birinci yılda break even gösteriyorsa ya çok şanslısınız ya da hatalı!

    Özet olarak, 2-3 yıl boyunca işin tahmin ettiğinizden kötü gelişeceğini bilerek bu işe girin. Yoksa yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere maaşlı iş çok daha garanti ve rahat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.