Patron problemleri ile baş etme

Her yiğidin farklı bir yoğurt yiyişi varsa her patronunda kendine has bir tarzı vardır. Daha çok olumsuz örneklere yer verdiğim bu yazımın sizlere yol göstermesini umuyorum.

Kronik mikro yönetim problemi

Eğer patronunuz sizden bir şey yapmanızı istiyor ama tam ve açık olarak ne istediğini söylemiyor ve sizi işinizi yaptığınızda sürekli “olmamış” diyorsa problem var demektir. Yapacağınız şey her işinizi planlamak, düzenli olarak rapor vererek doğru yolda olup olmadığınızı teyit etmektir.

Belirsiz öncelik problemi

Eğer patronun sürekli öncelikleri değişiyor, başlanan işler yarısında bırakılıyor ve yapılan işlere getirisine yada faydasına göre bir öncelik verilmeksizin sadece “patron istediği” için yapılıyorsa bu ayrı bir sorundur. Yapmanız gereken patrona email ile yapmanız gereken konusunda anladığınızı yazarak teyit ettirmektir. Diğer yandan eğer bazı işleri yarıda kesmek zorunda kalacağınızı biliyorsanız ileride tekrar günyüzüne çıkabileceğini düşünerek ilgili tüm bilgi ve dokümanlarla iyi bir yere kaldırmanızda fayda vardır.

Patlayan tahammülsüz patron problemi

Her ne kadar hatalara verilen yanıtlar kişilerin kalitesini ve zekasını gösteriyor olsada patron çok çabuk hiddetleniyor olabilir. Bu durumda sakin kalmalı size gerçekten ne söylemeye çalıştığını, gerçekte neye kızdığını anlamaya çalışmanız gerekir. Hatta mümkünse onun kızgınlıüğında sadece kafa sallayıp onaylamak, sakinleştiğinde gidip konuşmak en doğru yoldur.

Gerçekçi olmayan beklentiler problemi

Eğer patron işi yapanların verdikleri süreleri sürekli öne çekmeye çalışır hatta onlara danışmadan çok kısa tamamlanma süreleri veriyorsa ya çalışana güven problemi vardır yada gerçekten çalışanları onu kandırıyorlardır. Bu durumda patronunuzdan onun gerçekten istediği öncelikleri öğrenmeniz ve bunun daha verimli çalışmanızı sağlayacağını ona anlatmanızdır.

Küçümseyen patron problemi

Patron bir çalışanını astları ya da üstleri yanında azarlıyorsa, onun söylediklerini yalanlıyor yada sürekli değiştiriyorsa güven problemi var demektir. Bu durumda onunla özel bir görüşme yaparak herkesin içinde yaşanan bdurumun ne kadar olumsuz etkileri olduğunu, demotivasyona veverim düşüklüğüne yol açtığı anlatılmalıdır.

Kararsız patron problemi

Sürekli kararsız ve noktayı koyamayan patronlar belirsizlik ortamları yaratırlar. Bu noktada onların karar vermelerini kolaylaştırıcı rapor ve sayıları hazırlamalı, gerekli çalışmaları yapmalısınız. Onların kararlılığı sizin huzurunuzdur.

Fazla mesai isteyen patron problemi

Daha fazla ofiste oturma ya da mesai bitiminde eve gitmeyi elindeki işleri tamamlamadan gitme olarak algılayan ve bu sebeple fazla mesai yapanları takdir eden, yapmayanları eleştiren patron tipidir. Burada ya patron istediği için mesaiyi uzatacaksınız ya da yeni bir iş bakacaksınız.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.