Kim ne biliyor?

Kurum içi uzmanların ki bu kişiler uzun süredir o şirkette çeşitli görev ve pozisyonlarda yer almışlardır, her zaman çok faydalı oldukları söylenemez. Çoğu zaman bu kişilerin bilgi ve becerilerinin çok faydalı olacağı çalışanlar tarafından bilinmediği gibi bu kişilerin varlıklarından ya da bilgi birikimlerinden haberdar değillerdir.

Bu nedenle kurum içi ya da dışı uzmanları bulabilmeyi sağlayacak bir sisteme ihtiyaç vardır.

Kurum içi uzmanlara gerek ulaşım gerekse bilgilerini paylaşmaları anlamında sosyal ağlara, bloglara ya da wiki tarzı yapılara katılımları nasıl sağlanabilir?

Temel olarak yapılan bir veritabanı halinde uzmanların iletişim bilgilerine ve uzmanlık alanlarına erişimin sağlanmasıdır. Bu listeye geçmiş deneyimleri ve yaptıkları çalışmalarda eklenebilir. Fakat böyle bir listenin hem güncel olması hem de kişisel özellikleri yani güvenilirlik, detayseverlik vb. içermesi oldukça önemlidir. Eğer birde kişiler kendilerine ilişkin iş ve özel konularda anahtar kelimeleri girerlerse her türlü aramada ortak noktadaki kişiler bir araya gelebilirler.

İşte bu noktada sosyal ağlar aradığımız uzmanı bulmakta oldukça işe yaramaktadır.

Temel problem çalışanın kendi uzmanlık alanını kurum içinde nasıl göstereceğini ve kendini ifade edeceğini bilmemesidir. Bu yüzden kurum içi bloglar ya da wikiler çalışanların kendilerini göstermeleri ve uzmanlıklarını daha anlamlı bir şekilde kullanmalarının yolunu açacaktır.

Üstelik blog ve wiki gibi uygulamalar gerek kurum içi katılımı gerekse kişinin işbirliğine yönelik isteğini ortaya koyacaktır.

Hatta kurum çalışanların ders verme, satış gibi konularda birbirleri ile ortak işbirliğine gidebilecekleri alanların bulunması iletişimi artıracaktır.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.