Neville Isdell/Coca Cola’nın Yöneticisinden

1-İSTİKRARLI OLUN

Gömlek değiştirir gibi iş değiştirmeyin. Benim tüm kariyerim Coca-Cola firmasında geçti. 1966 yılında Zambia’da yerel bir şişeleme fabrikasında başladığım işime şimdi geldiğim yere bakın.

2-DENGELEYİCİ OLUN

Yöneticilikte en önemli unsur dengeleyici olabilmektir. Balansınızı iyi ayarlayın. Ancak bunu yaparken fikrinizden ve planlarınızdan asla ödün vermeyin. Kocaman bir gülümsemeniz ama aynı zamanda kimsenin bükemeyeceği sert bir bileğiniz olsun.

3- KULAKLARINIZI TIKAMAYI ÖĞRENİN

Coca-Cola’yı nasıl yönetmem gerektiği konusunda her gün kaldırabileceğimden çok tavsiye dinliyorum. bana söylenen her kelimeyi, ne kadar saçma olursa olsun dikkatle dinliyorum. Ama şunu belirtmem gerekir ki pek azı gerçekten işime yarıyor. Herkesin her dediğine kulak asarsanız yapmanız gerekenlerin çoğunu gözden kaçırırsınız. Ayrıca aklınızdan çıkarmamanız gereken bir gerçek var: Herkesi memnun etmeniz imkansızdır!

4- GÖZÜNÜZÜ EN TEPEYE DİKMEYİN

Her allahın günü nereye kadar tırmanabileceğinizi düşünmekten vazgeçin. Bırakın kariyeriniz kendi başının çaresine baksın. Eğer sürekli gözünüzü yıldızlara dikerseniz, önünüzdeki çukurları göremezsiniz.

5- YETERİNCE İYİYSENİZ FARK EDİLEBLİRSİNİZ.

Ben meslek hayatım boyunca hayal bile etmediğim bir pozisyon için emekli olduktan sonra teklif aldım. 2000 yılında stres dolu iş hayatım boyunca düşünü kurduğum gibi Barbodas’a yerleşip hayatın tadını çıkarmaya başladım. Ve kendimi bir anda tüm iş hayatımı geçirdiğim firmanın zirvesindeki koltuğa oturmuş buldum. Diyeceğim şu ki, işinizi iyi biliyor ve mükemmel yapıyorsanız birileri tarafından er yada geç ama muhakkak fark edilirsiniz.

6- YENİ YETENEKLER KEŞFEDİN

Elemanlarınızı geliştirmek en önemli önceliğiniz olsun. Her zaman yetenekli insanlarını keşfetmeye hazır olun. Bu sadece gözünüzün önünde çalışan insanlar için geçerli değil elbette. Dışarıdan eleman almaya da açık olun. Bir insana ancak 78 yıl emek verdikten sonra onu istediğiniz kıvama getirebilirsiniz. Bu sistemi ayakta tutabilmek için sürekli olarak yeni gelenlere ihtiyacınız olacağını unutmayın.

7- KISA VADELİ PLANLARI UNUTUN

Bizimki gibi büyük şirketlerde orta ve uzun vadeli düşünmek zorundasınız. Aynen satranç oynar gibi… Dünyadaki hiç bir sektör devi bir gecede oluşmamıştır. Altın yumurtlayan tavuğun peşinde koşanlar hayal kırıklığına uğramaya mahkumdur. Tabi ki kısa dönemde yapılması gereken bir çok şey olacaktır, ama bunların hiçbiri uzun vadeli planlarınıza balta vurmasın.

8-TASARRUF ÖNEMLİDİR.

Büyük başın derdi büyük olur. Özellikle giderler anlamında.. Bu tür kurumlarda elemanlara ödenen maaşlar konusunda hep tasarruflu olmak gerektiğini savundum. Ve işe kendimden başladım. Yıllık 1,5 milyon dolar maaş artı 13,5 milyon dolar kâr payını hiç düşünmeden reddettim. İşe kendinizden başlamak zorundasınız. Siz çuvalla para kazanırken elemanlarınızın maaşlarında kısıntıya gidemezsin.

9-ÖNCE GÜVEN

Hangi işi yapıyor olursanız olun insanlarla çalışıyor, tüketiciye ve müşteriye hitap ediyorsunuz. Onları dinlemeyi ve isteklerine hemen cevap vermeyi ilke edinin.

10-BUZDAN ADAM OLMAYI ÖĞRENİN

Kendinize, müşterilerinize güvenin. Kriz zamanlarında soğukkanlı olmak başarının ilk şartıdır. Böyle durumlarda herkes sizden bir şeyler beklerken siz paniğe kapılırsanız baş aşağı gidiş daha da hızlanacaktır.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.