İçimden Hiç Bir Şey Yapmak Gelmiyor!

Herkes bu duyguyu bir kez olsun yaşamıştır. Ne oturmak, ne kalkmak, ne gitmek ne de birilerinin gelmesini istersiniz. Hiç bir şey yapmadan durur ama hiç bir şey yapmamaktan rahatsızlık duyarsınız.

Bu durumda ne yapmak lazım diye sorsam bana uzun bir liste verebilirsiniz. Liste uzadıkça bir şey yapma olasılığını azaltırsınız. Bu yüzden bu tip durumlarda sadece “tek bir şey” yapmaya çalışmak gerekir. Örneğin hemen kalkıp bir yürüyüş yapmak. Yürüsem mi? kitap mı okusam vb. listeyi siz uzattıkça hiç birini yapamazsınız.

Ne kadar basit ve kolay yapılabilir bir şey seçerseniz o kadar iyi olur.

Eskiden hem işyerimde hem de evde çalışma masamın üstünde yüzlerce kağıt, en az 5 -10 tane kitap-dosya vb. olurdu. Fakat aradığım her şeyi istediğim anda bu karmaşada rahatlıkla bulabildiğim için düzenli olmadığım yönündeki eleştirileri dikkate almazdım. Fakat hem okuduğum bazı yazılar hem de kendi gözlemlerim sonucunda bu şekilde karmaşık bir masanın kafamı karıştırdığını, bir sürü işi aynı anda yapmaya çalıştığım için hiç bir işi doğru dürüst yapmadığımı fark ettim. Ve masamda sadece uğraşabileceğim sayıda evrak bulundurmaya başladım.

Özellikle benim çalıştığım şirket ve sektörlerde sadece tek bir iş ile uğraşmanız mümkün değildi. Aynı anda 40 tilkiyi koordine etmek zorundasınızdır. Üstelik sadece iş ile ilgili değil hem kişilerle hem de özel hayatınızla ilgili konuları koordineli götürmek zorundasınızdır. Bu yüzden sadece tek bir işe odaklanmak mümkün olmasa da en azından sadece tek bir işe bir-iki saat ayırıp (diğerlerini bekleterek) ve hiç olmazsa “yaptığımı düzgün yapayım” düşüncesiyle kendime iyi bir sistem oturttum ve hala böyle devam ediyorum.

Öte yandan asla yapamayacağım ya da vakit ayıramayacağım işleri üstlenmiyorum. Her şeye atladığınızda (ki yaptığım dönemler oldu) “içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor” gibi depresif bir duruma sürükleniyorsunuz.

Üstelik sadece belirli sayıda işi üstlenip gereken vakti ayırdığınızda o işleri başarıyor ve kendinizi iyi hissediyorsunuz.

Şöyle yapmanızı öneririm;

  1. Canınız hiç bir şey yapmak istemediğinde aklınıza gelen ilk fakat yapmakta isteksiz olduğunuz alternatifi düşünün. Ör. yürümek
  2. Yürümek için ilk yapmam gereken nedir? Ör. Spor kıyafetlerimi giymek.
    Bunu hemen yapın.
  3. Sonra tekrar 2. maddeye dönün diğer yapılacak işi düşünün. Ör. Evin anahtarını alayım yanıma.
  4. Ve yürümeye gidin.

En ufak adım bile ileriye doğru bir adımdır. Her attığınız adımda kendinize güveniniz gelir. Böylece canınızın çok sıkıldığı ya da hiç bir şey yapmak istemediğiniz bir anda kendiniz için bir fırsat yaratabileceksiniz.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.