Notlarımdan – 3

Toplantı zamanlarınızı sabitleyin ve çalışanlara esneklik sağlayın. Örneğin 11:00 – 15:00 saatleri dışında toplantı yapılmasın.

—-

Proje Yönetimi golf oynamaya benzer. Sonuca varmak için kilometre taşlarınız deliklerdir. Her delik için vurşunuzu özenle yapmalı bir çok faktörü(rüzgar, eğim, sopa tipi vb.) dikkate almanız gerekir. Konsantrasyon ve kondisyon önemlidir.

Proje Yönetimi bilardoya  benzer. Bir hareket yaptığınızda sonraki hareketleri düşünerek yapmanız gerekir. Yanlış bir hareket sizi zora sokar ve rakibe avantaj yaratır.

—-

Sizin daha hızlı olmanız önemlidir. Rakipler email kullanıyorsa siz Twitter, Facebook ve iPhone uygulamaları kullanacaksınız.

Rakipler uzun mesajlar ile vakit kaybederken isz kısa mesajlarla zaman kazanın

Rakipleriniz yaptıkları işin “değerine” bakmıyor siz bakın ve değecek şeyleri yapın

Rakiplerinizin kendileri ile ilgili verdikleri yanlış bilgileri ifşa edin.

—-

Facebook sayfanız işe alınmamanıza ya da kovulmanıza sebep olabilir.

—-

Birlikte çalıştığınız outsource firmaları zamanında ve olabildiğince tam bilgilendirmek size zaman kazandırır.

Outsource firmaların sadece iş sonuçlarını değerlendirmeyin, değerlendirmenizi açıklayın. Bu değerlendirmelerinizi taze iken yapın.

Söyledikleriniz ve yaptıklarınız karın doyurmalı

Her zaman belli varsayımlarla bir işe başlarız ve çoğu zaman bunu ne yazılı hale getiririz ne de üzerinde ciddi bir şekilde düşünürüz. Bu yüzden iş belli bir noktaya geldiğinde yaşadığımız olumsuzlukların baskını daha fazla hissederiz. İşe başladıktan sonra belirli dönemlerde varsayımlarınızı gözden geçirmeniz gerekir ve mümkünse yazılı olmasında fayda vardır.

Bir işe başladığınızda belirli bir süre ve bütçe ile bitirmeyi planlamış olabilirsiniz. Ama yapılması gereken ilerleyen dönemlerde kalan işin ne kadar sürede ve bütçe ile bitirilebileceğinini sürekli hesabının yapılmasıdır. Bu yüzden “plan bir kez yapılır sonra her gün yapılır” diyoruz.

İşin başında işe ilgi duyan(yönetici, çalışan vb.) ya da vakit ayırabilenlerin zamanla durumları değişebilir, bu konuda farkındalığınızı korumalısınız.

—–

Özellikle Türkiye’de yaşıyorsanız her zaman bir krize ya da sıkıntılı döneme hazırlıklı olmanız gerekir. Kendinizi geliştirmek yeni bir şe geçmek için, kenarda 3-5 kuruş işssiz dönemler için vb.

İnsanlar sevdikleri işlerde çok iyi olabiliyorlar.

Size uygun ve size yarar sağlayacak ilişkileri geliştirmekte ve büyütmekte fayda var. Kötü durumlarda ortadan kaybolacak dostlarla vaktini harcamayın.

Yaptığınız iş ya da siz sabun köpüğü olarak görülüyorsanız işler kötüye gittiğinde hiç kimse kurtarmaya ya da yardım etmeye çalışmaz çünkü durum ümitsiz olarak algılanır.

Deneyimsizlerin iş bulması için kişisel özelliklerini öne çıkarmaları gerekir. “Ben işe gireyim, siz bana öğretin, sonra yaprım” doğru bir yaklaşım değil. Örneğin “telefonla arama yapıp, gerekli şeyleri söyleyebilirim” diyebilirsiniz ama “telefonla arayıp satış yapabilirim” derseniz tecrübeniz sorgulanacaktır. Karşı tarafa nasıl fayda sağlayabileceğinizi çok iyi ifade edebilmeniz gerekir.

Eğer kendinize güveniyorsanız bir süreliğine parasız çalışabileceğinizi, sizi deneyebileceklerini açıklıkla söyleyebilmelisiniz.

İnovatif yapılanmış bir firmada;

Öneri sistemi vardır

Öneri getireceklerin işin faydası ve hayata geçmesi konusunda hazırlanacak iş planını hazırlama konusunda eğitimleri ya da bilgileri vardır

İyi fikirler ödüllendiriliyordur

Öneriler bir süreç içerisinde hızlı, gerçekçi ve akıllıca değerlendiriliyordur, bürokrasi ve kişisellikler önerilerin önüne geçmiyordur.

Alışkanlıklar fikirlerin önünde engel değildir.

Anlaşılmayacak derinlikte düşünmek ifade edilmeyecek sözlerle birleştiğinde kafalar karışır.

Diğerlerinin sizi anlamadığını düşünmeniz sizinde onları anlamadığınız anlamına gelebilir.

Toyota’da fabrikaları gezen yönetici yapılan projelerle ilgili bilgi alırken “ne başarıldı?” diye sormaz “ne ders çıkardınız?” diye sorarmış.

—-

Yöneticilerde zaman zaman orman yerine ağaçları görüyor olabilirler.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.