Oyunu Kuralına Göre Oynamak

Uzman olmak, oyunun kurallarını bilmek demektir. Kurallar oyunu bilenlerce doğru uygulanmalı, bilmeyenler saygı duyulmalıdır.

Bir çok farklı sektörde ve alanda kuralları nasıl öğrendiğimi düşünürken yazmak geldi aklıma. Hayatın kurallarını zor yoldan öğrendiğini söyleyen çok ama nasıl öğrendiğimiz kimsenin umrunda değil;

Kural 1: Faydalı bir şeyler sunduğunuz kadar kabul görürsünüz. Şirketiniz varsa müşterileriniz için anlamlı ve kıymetli olan bir şeyleri onlara sunmalı, arkadaşlarınız sizinle beraberlerken keyif almalılar, güvenmelidirler. Karşılıksız seven ve yanınızda olanlar dostlarınız ya da ailenizdir. Para ile çevrelerinde birilerini tutanlar ince bir olduğunu ve kolayca koptuğunu er geç fark ederler. Sevgi ve samimiyet ile bağ kuranlar çelik kadar sağlam bir bağ olduğunu bilirler.

Kural 2. Önce pazarlamacı olmak gerekiyor. Hayat hiç bir şeyi kucağımıza getirmiyor. Basketbol koçumun dediğini hiç unutmam ”Top sana gelmez, sen ona gidersin”.  Hayattan elde etmek istediğimiz şeyler için önce kendimizi pazarlamamız gerekir. Karşımızdakilerin en az bizim kadar iyi pazarlamacı olduklarını unutmamamız çok önemlidir.

Kural 3. Güven önemlidir. Patlak bir tekerle, hava kaçırdığını bile bile yola çıkar mıyız? Dibi delik bir tekneyle denize açılır mıyız? Çürük meyvayı içimize sinerek yiyebilir miyiz? Bir meyvanın kabuğu zedelenirse oradan çürümeye başlar. Doğada işler güvene ve korunmaya dayalıdır.

Kural 4. Şahsınıza münhasır olun. Konumuzda uzman, kendi dünyamıza hakim olmaya çalışmalıyız. Kendi oyunumuzda başı çekmemiz, kendimizi özelleştirmeniz ve farklılaşmamız gerekir.

Kural 5. Başarılı ve pozitiflere yaklaşmak. Başarılı ve pozitif olanlardan dersler alabilir, pozitif enerjileri ile bizde kendimizi iyi hissederiz.

Kural 6. Kendi markamıza yatırım yapmalıyız. Özellikle eğitmenlik, danışmanlık vb. mesleklerde itibar ve prestij çok önemlidir. Eğer itibarımızı kaybedersek gerisinin önemi yoktur. Bu yüzden çalıştığımız süre boyunda güvenilirliğimizi, itibarımızı ismimizle beraber yaşatmaya çalışmalıyız. Başarmaya odaklanmalı, rakiplerimizi dikkate almalıyız.

Kural 7. Kuzey Yıldızını bulmak. Kişisel vizyonumuz, Kuzey Yıldızımızdır.  Vizyonumuza yönelik her kararımızı ölçümlemeliyiz. Bizi vizyonunuza götürmeyecek anlamsız ve manasız işlerden kaçınmalıyız.

Kural 8. Spesifik hedefler koymak. Ölçülebilir hedeflerimiz olmalıdır.

Kural 9. Neysek, oyuz. Kendi geleceğimizin sorumluluğunu almak zorundayız. Dürüstlüğü ve cesaretimizi kılavuzumuz yapmalı, korkularımızla yüzleşmeliyiz.

Kural 10. Öğrenmeyi öğrenmek. Çevremizdeki herkesten bir şeyler öğrenebiliriz. Farklı bakış açıları bizi geliştirir, kendi hedeflerimize ulaşmada yardımcı olur.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.